Za současný stav epidemie nese plnou odpovědnost vláda, která plula na obláčku jarního vítězství nad koronavirem. Namísto využití letních měsíců k poctivé přípravě na druhou vlnu epidemie opět řešíme, aby nákaza nezahltila zdravotnický systém. Je sice podzim, ale dostali jsme se do situace, která u nás panovala na jaře. Nezbývá nám tedy než zvolit nejmenší zlo.
Je třeba jasně říci, že za ekonomické škody odpovídá vláda, která plula na obláčku jarního vítězství nad koronavirem
Již neexistuje dobré řešení, už budeme volit jen mezi špatnými. To je zásadní poselství ekonomických expertů, které redakce CNN Prima NEWS oslovila, aby zjistila, jak se z hospodářského hlediska dívají na zvažovaný takzvaný lock down. „Je třeba jasně říci, že za ekonomické škody odpovídá vláda, která plula na obláčku jarního vítězství nad koronavirem,“ řekla CNN Prima NEWS Danuše Nerudová, rektorka brněnské Mendelovy univerzity a členka iniciativy KoroNERV-20.
Podle Nerudové jsme promrhali léto a jsme opět v situaci, kdy budeme muset primárně řešit udržitelnost zdravotnického systému. „Všechno ostatní bude muset jít stranou. Nákaza nesmí přetéct zdravotnické kapacity,“ dodala. Plošnou karanténu si Danuše Nerudová nepřeje, ale zdá se, že nakonec nebude zbytí.
Příkazy jsou zmatečné, lidé se v nich nevyznají. Dochází pak k excesům a vir se šíří
V podobném duchu se vyjádřil také hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Projevila se neschopnost vlády situaci řešit ještě v době, kdy jsme dobrá řešení na výběr měli, teď už budeme volit jen nejmenší zlo,“ řekl CNN Prima NEWS. Lidé prý už nemají ve vládní opatření důvěru. „Příkazy jsou zmatečné, lidé se v nich nevyznají. Dochází pak k excesům a vir se šíří. Vláda omezuje činnosti, o kterých ještě nedávno tvrdila, že jsou bezpečné. Přitom ten časový rozestup mezi těmito protichůdnými vyjádřeními není velký,“ dodal.
Vláda neumí s daty
Ani Křeček není zastáncem plošného lock downu, který na páteční tiskové konferenci připustil předseda vlády Andrej Babiš, pokud lidé nebudou protiepidemická opatření dodržovat. „Mělo by se postupovat po jednotlivých segmentech. Vyhodnotit, která odvětví jsou pro české hospodářství stěžejní – a ta nechat běžet. Pokud zavřeme celou ekonomiku, následky nás doběhnou,“ řekl Štěpán Křeček. Vláda by se podle něho měla spojit s opozicí, společně předstoupit před národ a vyzvat k dodržování protiepidemických opatření. „Nedělat na chvíli politiku,“ dodal hlavní ekonom BH Securities.
Ekonom Münich: Místo srozumitelných zpráv dostáváme v době epidemie dezinformace
Veřejnosti chybí užitečné a jasné informace. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to o komunikaci epidemického vývoje prohlásil ekonom z univerzity CERGE-EI Daniel Münich. Podle něj nejsou dostupné informace dostatečně rozvrstvené, aby v nich každý mohl hledat přesně to, co potřebuje. Upozornil také na sílu dezinformací.
Velmi kriticky se na adresu vlády vyjádřil také bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Vláda má provádět cílená opatření, ale postavená na dobrých datech. To je totiž substitut vůči opatřením plošným,“ řekl CNN Prima NEWS. Podle Hampla se ale ukazuje, že vláda s daty pracovat neumí. „Když někdo neví, co dělá, nemůže ani vědět, že dělá něco špatně,“ dodal Mojmír Hampl, který v současné době pracuje jako ředitel segmentu služeb pro finanční sektor ve společnosti KPMG.
Jako řešení by krátkodobý lock down viděl Filip Pertold, ekonom z CERGE-EI. „Je lepší kratší a tvrdší karanténa než spontánní a dlouhotrvající omezování. Ono je totiž velmi pravděpodobné, že lock down by nakonec stejně musel přijít,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Pertold to považuje za nejhorší scénář. „Budeme dlouho přešlapovat na místě a nakonec budeme nuceni plošnou karanténu stejně vyhlásit,“ dodal.