reklama

Emotivní zpověď hasiče, který zasahoval při pádu Dvojčat. Jeho terapií bylo tetování

V sobotu uplyne 20 let od nejtragičtějšího teroristického útoku v dějinách lidstva. Nejen Spojené státy, ale celý svět si připomene události jedenáctého září. V den, který otřásl americkou společností a vyvolal válku proti teroru, přišly o život téměř tři tisíce lidí. Bylo mezi nimi i 343 hasičů a paramediků, kteří při záchraně jiných životů položili ten svůj.

reklama

Bývalý newyorský hasič Tiernach Cassidy jedenácté září přežil – kolegové z jeho bývalé jednotky už ale takové štěstí neměli. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vzpomínal na své blízké, Angela a Mikea. Když se snažili zachránit skupinku lidí z jedné z věží, Angel zjistil, že nemá lano. „Když si uvědomil, že ho tam nechal, chtěl jít zpátky. Mike mu řekl, ať nejdříve vezme lidi ven, že pro to lano dojde,“ zavzpomínal Cassidy.

„Mike šel zpátky dovnitř a v ten moment se budova zřítila. Je to dvacet let, ale jako by to bylo včera,“ líčil dál. Jeden ze způsobů, jak se se ztrátou svých blízkých vyrovnával, bylo tetování. „Víte, potřeboval jsem něco cítit. Byl to můj způsob terapie bolestí,“ sdělil.

Když k tragédii došlo, bylo mu 28 let. „Byl jsem skoro jako dítě. Neměl jsem žádnou odpovědnost, kromě toho, že jsem byl newyorský hasič. Oproti tomu Orio Palmer, který zemřel, měl děti a ženu, takže já jsem cítil, že mám mnohem víc co dát,“ dodal.

Bolestná terapie trvala 50 sezení v průběhu jednoho roku. Vedle Dvojčat jsou na jeho těle zapsána jména zesnulých kamarádů. Tiernach nyní žije asi hodinu od Manhattanu. Letošní výročí stráví se svými kamarády hasiči, o 11. září se prý ale bavit nebudou.

„V 7:30 máme snídani, kde se s chlapama uvidíme. Pak přijde místní kněz a budeme mít menší mši a pak bude mít každá stanice stejné momenty ticha,“ sdělil Cassidy. Sám k památníku dnes už příliš často nechodí, v muzeu se nebyl podívat ani jednou. Znovu prožít 11. září nepotřebuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama