Přísnější pravidla pro nákup energetických nápojů
Energetické nápoje si dnes kupují i desetileté děti a potom jim hrozí poruchy spánku, varuje poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Ta stojí za návrhem na omezení dostupnosti energy drinků dětem mladším 15 let. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala vlastní zkušenosti s tím, co energetické nápoje s dětmi dělají.
Co si slibujete od zákazu energetických nápojů pro děti?
Celý život pracuji ve školství a vím, jak energy drinky negativně ovlivňují mladší generaci. Od zákazu si slibuji, že do společnosti vyšleme signál, že energy drinky jsou svinstvo. Obsahují obrovské množství cukru, kofeinu, taurinu. Původně měly sloužit úzké skupině lidí – sportovcům, řidičům kamionů. Dnes si tyto nápoje běžně kupují malé děti už třeba v deseti letech. A rodiče to ani kolikrát nemusí vědět. Zákaz je také nástroj pro školy, které si budou moci dát do svých školních řádů, že třeba na kurzech, kam se s dětmi jezdí, se nebudou smět konzumovat kromě alkoholu ani energetické nápoje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přijetí eura? Politikům chybí odvaha, říká ministr Dvořák. Prozradil, jak téma štěpí vládu
Můžete ze své zkušenosti konkrétně popsat, co energy drinky s dětmi dělají?
Způsobují obezitu, kazí se zuby. A samozřejmě nejen to. Večery a noci děti dnes tráví na sociálních sítích, rodiče to netuší. Děti ráno přijdou do školy a usínají nám tam. Když jsme zjišťovali, proč to tak je, tak kvůli tomu, že nespí. Chodí spát třeba ve čtyři hodiny ráno. A protože dítě ve škole usíná, tak si ráno koupí energy drink, aby bylo schopné vůbec fungovat. Když se studentů ptám, jak spí, tak obrovské procento dětí spí méně než šest hodin. Zásadní jsou ty poruchy spánku. Máme obrovský nárůst dětí s úzkostmi, depresemi, sklony k sebepoškozování. Nemůžeme říct, že je to jednoznačně vinou energy drinků nebo sociálních sítí, je to kombinace víc věcí.
Zákaz energy drinků pro děti
Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let v polovině listopadu. Předloha nyní poputuje do Sněmovny. Předkladatelé ze všech sněmovních stran tvrdí, že v Česku existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Energetické nápoje by se vůbec nesměly prodávat ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích určených dětem do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydat vyhlášku, kterou by určilo požadavky na složení, označování a vzhled obalů energetických nápojů. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se v září postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí. Zdroj: ČTK
Nebylo by ale přeci jen lepší jít cestou osvěty než regulací? Mluvit s dětmi o tom, jak je spánek důležitý, proč jsou energy drinky škodlivé.
Musí to být kombinace všeho. Nejde spoléhat jen na osvětu. Věřím, že osvěta ve školách je, ale to je jen jedna část. Máte vliv vrstevníků, reklam, rodiny. Je potřeba osvěta a edukace všech, i dospělých. Ale v kombinaci s regulací.
Jak se bude zákaz prodeje hlídat třeba v automatech na nápoje, nebo při nákupu v e-shopech s potravinami? Dítě také může říct staršímu kamarádovi, aby mu drink koupil.
Tomu bohužel nezabráníte. Nikdy nepokryjete sto procent. Ale i to, že si děti nápoj nebudou moci koupit v obchodě a nebudou ho moct konzumovat na školních akcích a na veřejnosti, pomůže. Doufám, že se časem ukáže, že zákaz a fungoval a že se konzumace sníží.
Problematické také je, že děti často energy nápoje kombinují s alkoholem nebo kratomem, a to je násobný negativní účinek.
Výrobci tvrdí, že problémem je, že stavíte energetické nápoje do pozice návykové látky, a že škodlivost není vědecky podložená. Jak vnímáte tu kritiku?
Jasně, že s tím nesouhlasí. Budou říkat, že dělají osvětu a necílí na děti, ale všichni víme, jak to je. A jestli jsou energetické nápoje návykové? Je v nich kofein. A ten je, stejně jako tein, návyková látka. Pokud ho konzumuje dospělý člověk, tak jeho organismus už má nějakou odolnost. Pokud ho konzumuje 12leté dítě, tak samozřejmě závislost na kofeinu i cukru může vzniknout. Problematické také je, že děti často energy nápoje kombinují s alkoholem nebo kratomem, a to je násobný negativní účinek.
Nedopadne to rovnou tak, že vláda bude chtít nějakým způsobem regulaci pro všechny slazené nezdravé nápoje? V koalici se už debatovalo o zavedení spotřební daně na limonády.
To prosazoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jako pravicový politik nejsem úplně ztotožněná s tím, že máme řešit vše, co je nezdravé a škodlivé pro společnost. Vnímám svobodu a vlastní zodpovědnost každého jedince. Pokud se zdravý člověk rozhodne, že se bude ládovat cukrem a do toho kouřit, je to jeho osobní rozhodnutí. Ale chtěla bych, aby se podílel na nákladech, které jsou spojeny s důsledky jeho nezdravého životního stylu. To se teď neděje a jako ODS budeme prosazovat, aby nějaká participace lidí třeba i na zdravotním pojištění byla. Jinak to ale vnímám ve vztahu k dětem. Děti jsou zranitelnější skupinou, nemají tolik informací, jsou ve spotřebitelském řetězci slabším článkem.
A pro zmiňovanou spotřební daň na slazené nápoje byste byla?
V nějaké míře bych si to dokázala představit, způsobů je více – spotřební daň, DPH. Fakt je ten, že obezita mezi malými dětmi obrovsky stoupá. Dnes když se podíváte na třídu na základní škole, tak to není třída štíhlých sportovních dětí. To je třída otylých, nemotorných mladých lidí, kteří se bojí rozeběhnout. Těch důvodů je strašně moc a je to velmi komplikovaná debata. Jezdíme více auty, nechodíme pěšky, stravujeme se nezdravě, málo se pohybujeme, jsme hodně na sociálních sítích. Potom máme úzkosti, rozhodovací paralýzu, řešíme to prášky. Není jedna věc, která to změní. Měli bychom změnit vnímání sama sebe, svojí role ve společnosti. Ale to je nesmírně těžký úkol a žádná vláda nemá nástroje, aby to změnila.
Hřibův nápad zrušit ministerstvo školství? Úplný úlet.
Zásadní změny ve školství
Nový šéf Pirátů Zdeněk Hřib nedávno přišel s nápadem, že by se mělo zrušit ministerstvo školství a agendu by přebraly kraje. Co si o tom myslíte?
Je to úplný úlet. Buď se pan Hřib chtěl zviditelnit, anebo ukázal naprostou neznalost školského prostředí. Každý rozumný člověk vnímá, že ministerstvo školství je zastřešující organizace vzdělávání. Kdyby platilo, co chce pan Hřib, tak bychom tady měli 14 různých vzdělávacích systémů, které by byly neřízené, nekoordinované, každý kraj by měl jinou strukturu vzdělávání. Je to naprostý nesmysl.
Voláte po zásadních reformách českého vzdělávacího systému, označujete ho za zastaralý. Selhala v tom vláda, potažmo ministerstvo školství? Proč za tři roky situaci nezlepšila?
Ještě nejsme u konce. Chystají se poměrně zásadní změny ve školském zákoně. Ale je fakt, že změny, které prosazuji já, v něm obsaženy nejsou. Potřebují delší přípravu. Navrhuji zkrácení základní školní docházky na osm let a prodloužení povinné školní docházky o dva roky, ruku v ruce zároveň. K tomu je ale potřeba ještě odborná široká diskuze.
Nicméně to, že je systém školství zastaralý, říkají všichni už roky – včetně vás. Proč tedy vláda neudělala víc?
Je pravda, že děláme jen kosmetické změny. Školství je postaveno na třech pilířích – lidi, obsah a systém. My měníme podmínky pro učitele, opečováváme lidské zdroje. Měníme i obsah, teď se dělá revize rámcových vzdělávacích programů. Ale 30 let jsme nesáhli na systém. Je potřeba sáhnout do architektury a prodloužit povinnou školní docházku. A proč se za tři roky nic nestalo? Na to je jednoduchá odpověď. Protože se tady často měnili ministři. Během čtyřletého období se ministři střídali jak panáci na orloji.
Je to zodpovědnost hnutí STAN, které má v gesci ministerstvo školství?
Je. Premiér nebude zasahovat do toho, koho si jednotlivé politické strany nominují. Nejdříve to byl pan Gazdík, pak pan Balaš, pak pan Bek. Nebyla tady kontinuita. To, co dnes říká pan ministr Bek, je někdy i v rozporu s tím, co si představovali pan Gazdík či Balaš. Starostové promrhali potenciál, který jim byl dán. Kdyby tady byl jeden ministr, věřím, že bychom byli dál.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fialův výrok o německých platech? Vlastňák, přiznala Nerudová. Vysvětlení Vondry ji rozesmálo