K VĚCI, Jiří Beran - 22.3. v 12:30
Epidemiolog Jiří Beran hájí ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle něj současný šéf resortu i navzdory časté kritice veřejnosti i premiéra Andreje Babiše (ANO) dělá svoji práci dobře. Hlavní problém Beran vidí v nedostatku vakcín. Kritizuje také část vládních opatření, která podle něj nejsou cílená. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
O odvolání Blatného by podle epidemiologa vůbec neměla být řeč. „Nemyslím si, že by měl být odvolán pan ministr Blatný. V tuto chvíli, kdy je nedostatek očkovacích látek, se snaží aspoň cílit imunizaci,“ řekl Beran v pořadu K věci.
Blatného odvolání by přitom mohlo být jedním z témat pondělního setkání Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, který na konec nynějšího šéfa resortu zdravotnictví tlačí kvůli jeho odporu k užití ruské vakcíny Sputnik V.
Beran na Blatného působení rovněž pozitivně hodnotí fakt, že se snaží domlouvat se s praktickými lékaři ohledně vakcinace, a také to, že se zasadil o brzké očkování lidí s chronickými onemocněními. „Pan ministr je nyní vysoce angažován a velmi dobře řídí tuto část imunizace. Byla by škoda, kdyby se vyměňoval,“ dodal Beran.
Blatný, který je již třetím ministrem zdravotnictví od začátku pandemie v Česku loni v březnu, se navíc podle Berana snaží vyslechnout všechny strany odborníků. Poslechne si podle něj názory jak jeho, tak třeba hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala, který nově stojí v čele Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), poradního orgánu ministerstva zdravotnictví.
Beran: Problémem jsou vakcíny, opatření i PES
Aktuální krizi v Česku přičítá Beran několika faktorům. Hlavní problém vidí především v nedostatku vakcín nejen na území ČR, ale celkově v zemích Evropské unie. V poslední době se přitom hovoří o možnosti získání ruské vakcíny Sputnik V, která však na území EU nebyla dosud schválena. K jejímu užití bez souhlasu se Beran nestaví kladně. „Všichni občané EU by měli používat léky, které jsou schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) či národními lékovými agenturami,“ řekl epidemiolog.
Kriticky pak hodnotil část vládních opatření proti koronaviru. Podle Berana totiž nejsou zacílená, což přispělo k vysokým počtům nakažených a zemřelých v zemi. „Nepodařilo se ochránit seniory a toto je výsledek,“ poukázal Beran na téměř 25 tisíc zemřelých, kteří podlehli nemoci COVID-19 v Česku.
Problém také vidí u protiepidemického systému PES, který je dle jeho slov špatně konstruován. „Stanovili jsme si tu určitá opatření ve formě protiepidemického systému, který byl zaveden v době (v listopadu roku 2020, pozn. red.), kdy v ČR bylo přibližně 7 200 zemřelých. Od té doby ten systém téměř nikoho neochránil a dostali jsme se na úroveň 25 tisíc zemřelých,“ dodal Beran v pořadu K věci.
U systému PES mu také vadí, že se na jeho tvorbě prý nepodílel žádný epidemiolog. To se podle něj promítlo do skutečnosti, že se zprvu sledovaly jen počty nově nakažených, ale neřešil se počet hospitalizovaných a zemřelých.