Epidemiolog Maďar kvůli „podpásovkám“ skončil v pracovní skupině ministra Vojtěcha

Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako poradce ministra zdravotnictví

Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Ministra o tom informoval v pátek. Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v ČR postupně vracely do běžného režimu po uzavření státních hranic, škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.

Za Maďarovým odchodem zjevně stojí politické spory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kvůli rychlým změnám v pravidlech pro nošení roušek čelil mohutné kritice. Snad největší vlna odporu se zvedla proti původně avizované povinnosti nosit roušky ve školách, z níž následně sešlo. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak de facto svalil vinu na odborné týmy, jež prý Vojtěcha uvedly v omyl. Tuto interpretaci však Maďar důrazně odmítá.

„Nešlo primárně o roušky ve školách, ale o roušky obecně. Ukázalo se, že nebyla shoda. Pokud jde o roušky ve školách, rozhodnutí proběhlo na pondělní radě vlády pro zdravotní rizika. Pokud jde o roušky obecně ve vnitřních prostorách, názor není jednotný. Není možné, aby lidé, kteří něco navrhují, si potom za tím návrhem nestáli. Proto jsem rozhodl, že nyní vše půjde pod hlavní hygieničku, která bude vést plnou odpovědnost a bude rozhodovat o dalších opatřeních,“ sdělil CNN Prima NEWS Vojtěch.

Maďar v pondělí uvedl, že práci v ministrově pracovní skupině bral jako službu lidem. „Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí,“ řekl. Ohradil se také proti kritice za nedostatečnou komunikaci s Centrálním řídícím týmem COVID-19, upozornil, že jeho pracovní skupina je s týmem propojena dvěma členy.

Před rouškami ve školách jsem naopak varoval

Pracovní skupina se podle Maďara vyjadřovala k odborným záležitostem na žádost ministra zdravotnictví s tím, že pokud její odborný názor nezíská politickou podporu, podle Maďara se nezmění, jen se nezavede do praxe. Odmítl, že by prosazoval zavedení roušek ve společných prostorách škol. Vojtěcha naopak upozornil, že tento záměr není v souladu s odborným stanoviskem epidemiologické pracovní skupiny, uvedl. „On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání,“ napsal. Písemnou komunikaci, která to potvrzuje, má uloženou, doplnil.

Maďar také popřel, že by se jeho ministerská pracovní skupina přesunula pod hlavní hygieničku kvůli zmatkům kolem zářijového zavádění roušek, jak to prezentovala některá média. Uvedl, že všechny ministerské odborné skupiny byly pod hlavní hygieničku zařazeny Vojtěchovým rozhodnutím už před několika týdny. Po této změně ale Vojtěch souhlasil, že s Maďarovou skupinou bude komunikovat přímo, ne výlučně jen přes hlavní hygieničku, napsal Maďar.

Vojtěch: Podpásovky? Nejsem si toho vědom

Ministr Vojtěch v pondělí ocenil Maďarovu činnost v pracovní skupině. Není si prý vědom žádného podpásového útoku, problém byla komunikace v rámci týmu.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) k Maďarově rezignaci uvedl: „Přiznám se, že tu informaci mám z médií. Je to jeho rozhodnutí. Bylo by dobré vysvětlit, jak ta komunikace probíhala. Pan ministr zdravotnictví by měl říct, jak to celé bylo. Pana Maďara si vážím jako odborníka a že úplně nezmizí ze scény.“

Kolem nošení roušek se vedou diskuse už od jara. Zavedeny byly v polovině března při pohybu mimo domov. Původně se měly nosit i venku do poloviny června, nakonec povinnost skončila už 25. května. Ve vnitřních prostorách a většině hromadné dopravy roušky skončily 1. července. Maďar tehdy řekl, že jedním z důvodů bylo horké počasí, v němž se v rouškách obtížně dýchá. Zůstaly tak jen ve zdravotnických zařízeních a pražském metru. Zaváděny byly také regionálně tam, kde se objevilo větší ohnisko nemoci COVID-19.

Znovu se roušky měly začít nosit v hromadné dopravě, obchodech, školách a na hromadných akcích od 1. září. Po dvou dnech od oznámení byla povinnost zmírněná a školy a obchody z ní byly vyjmuty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to zdůvodnil tím, že proběhla řada jednání a přišlo mnoho podnětů.

Pracovní skupinu Maďar, který působí v Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, vedl od začátku letošního dubna. Členy skupiny jsou kromě Maďara také například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti a předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

Tagy: