Epidemiologové a lékaři z celého světa mají obavy z mutací covidu, které sužují mnohé země. Vrásky jim dělají především varianty delta a nově i lambda. „Stačí, aby člověk s variantou delta prošel kolem neočkovaného. V okamžiku se nakazí,“ varuje epidemioložka Alexandra Bražinová. Podle vědců z německého institutu Roberta Kocha je nutné, aby se proočkovalo více lidí, než se předpokládalo.
Podle vědců je nutné, aby se očkovaly i děti od dvanácti let, jinak podle nich kolektivní imunity nelze dosáhnout. Na vině je nakažlivější varianta delta, která se prudce šíří v mnoha zemích. Oproti jiným mutacím je infekčnější. Dosud k přímé nákaze covidem mezi lidmi docházelo zhruba v rozmezí patnácti minut, u delty stačí podle odborníků jen pár vteřin, píše web tvnoviny.sk.
Další nebezpečná mutace koronaviru se šíří světem. Výskyt lambdy hlásí i Česko
Světem se šíří další mutace koronaviru. Lambda, jak se nová varianta přezdívá, opět vyvolává obavy. V krátké době se rozšířila po celém světě, zabývá se jí i Světová zdravotnická organizace WHO. První výskyt tohoto typu byl poprvé zjištěn v Peru.
„Člověk s deltou může snadněji nakazit více lidí, stačí, aby kolem něj prošla skupina neočkovaných lidí, a všichni se během několika sekund nakazí,“ varovala Bražinová. „Donedávna jsme odhadovali, že je třeba naočkovat zhruba 60 procent populace. U této varianty je však nutné očkovat 80 procent dospělých, abychom zastavili její šíření,“ pokračovala epidemioložka.
Osob starších 60 let je dokonce třeba mít očkovaných až 90 procent. Obecně jsou očkování přístupnější starší lidé, většinou ve věku od 70 let. Naopak nejmenší zájem o očkování mají mladí, a to hned z několika důvodů. Například vakcínám nevěří, bojí se injekcí nebo si myslí, že očkování nepotřebují. Cítí se zdraví a obávají se vedlejších reakcí.
Mnozí navíc očkování označují za zbytečné. Tento pocit mohou mít z nejnovějších zpráv z Izraele, který navzdory velmi vysoké proočkovanosti hlásí za poslední dva týdny nárůst nakažených. Důvodem je šíření delta mutace v zemi. Nejčastěji jsou lidé v Izraeli naočkovaní vakcínou Pfizer, jejíž účinnost klesla na 64 procent. Odborníci však argumentují, že i když se někteří naočkovaní mohou opět nakazit, mají určitou výhodu. „Stále jsou chráněni před závažným onemocněním, hospitalizací a téměř stoprocentně před úmrtím,“ vyzdvihla Bražinová.