Epidemie nemizí
Rychlejší šíření mutace delta v Česku je jen otázkou týdnů, varuje epidemiolog Roman Prymula. Zatím se u nás touto infekčnější variantou nakazilo 126 lidí. Odborníci se však nedokáží shodnout, jak moc je tato mutace koronaviru, dříve označovaná jako indická, nebezpečná.
Za poslední měsíc odhalili lékaři mutaci delta zhruba u každého šestého nakaženého. To se ale může rychle změnit. „Je to varianta, která je nakažlivější, má evoluční výhodu, šíří se rychleji. Brzy určitě převládne i u nás,“ předpovídá imunolog Václav Hořejší.
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly to může být mnohem dřív než na konci léta. „Jak vidíme ze světa, jde o otázku jednotek týdnů. Ve druhé polovině prázdnin by tady mutace delta mohla dominovat,“ říká Prymula.
Delta je varování
Jediné řešení proti šíření delty je podle odborníků očkování. To ale stále nemá většina obyvatel a právě pro ně je delta riziková.
Biochemik Zdeněk Hostomský si myslí, že vir přirozeně mutuje. Podle něj se zatím neprokázalo, že by lidé s touto variantou častěji končili ve vážném stavu v nemocnici. „Beru ji jako varování, že by se lidi raději měli očkovat,“ zdůrazňuje Hostomský.
Přestaňme mutaci démonizovat
O nebezpečnosti mutace se ale odborníci dohadují. Podle posledních studií jeden nakažený infikuje dalších osm lidí. „Myslím, že musíme přestat deltu démonizovat. Když si prohlédneme data z Velké Británie, má virus smrtnost 20krát nižší než alfa mutace, dříve označovaná jako britská,“ podotýká epidemiolog Jiří Beran.
I podle Prymuly není delta tak závažná. „Sice stoupá počet lidí v nemocnicích, ale ne tak rychle, jak by tomu odpovídala rychlost šíření mutace,“ doplňuje epidemiolog.
V pondělí přibylo v Česku 126 případů covidu, podobně jako v sobotu. Reprodukční číslo mírně kleslo, zůstává však nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje.
Do Česka proniká mutace delta (ilustrační foto). Zdroj: Getty Images