Světem se šíří další mutace koronaviru. Lambda, jak se nová varianta přezdívá, opět vyvolává obavy. V krátké době se rozšířila po celém světě, zabývá se jí i Světová zdravotnická organizace WHO. První výskyt tohoto typu byl poprvé zjištěn v Peru.
Odborník na infekční nemoci lékař Rontgene Solante v úterý pro web filipínské CNN sdělil, že mutace lambda, známá také jako varianta C.37, je pravděpodobně přenosnější. Znamená to, že by mohla způsobit nárůst počtu nakažených i hospitalizací. Podobně jako stále silněji se šířící delta.
Covidová čísla rostou. Ministr zdravotnictví Vojtěch ale neví, kde se lidé nakazili
V České republice pomalu rostou počty nakažených covidem. Hodnota reprodukčního čísla se dostala na 1,3. Situace se nejvíc zhoršuje v Praze. Počet pozitivně testovaných se ale zatím pohybuje na stovkách denně, a hygiena by tak měla mít dost prostoru, aby vytrasovala, kde se nakazilo nejvíce lidí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to však neví.
Uvedl však, že zatím nejsou k dispozici žádné vědecké údaje o tom, zda by zmutovaný virus mohl vést k většímu počtu úmrtí. „S největší pravděpodobností bude opět nebezpečnější pro zranitelné osoby a může znamenat i vyšší riziko úmrtí,“ připustil pro CNN Philippines.
Existují také obavy, že vakcíny proti koronaviru nebudou tolik účinné. Odborník na infekce Solante však zdůraznil, že vakcíny COVID-19 zůstávají účinné proti všem variantám. Například očkování výrazně snižuje počty nakažených, a to i v době, kdy se šíří mutace delta, dříve známá jako indická. Dokazuje to například porovnání údajů z Velké Británie a Ruska.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v červnu uvedla, že tato varianta je spojená s „významnou mírou komunitního přenosu“. Přestože byla oficiálně klasifikována jako varianta teprve 15. června, rozšířila se již do desítek zemí, včetně Spojeného království.
Výskyt v Peru, Chile ale už i v Česku
WHO informovala, že zvýšený výskyt mutace lambda se zatím objevuje zejména v zemích Jižní Ameriky. Smutným premiantem je Peru, v přepočtu na počet obyvatel jde o zemi s nejvyšší světovou úmrtností v souvislosti s covidem. Úřady uvádějí, že 81 procent případů koronaviru evidovaných od dubna bylo spojeno s variantou lambda. V nedalekém Chile tvoří tato varianta téměř třetinu nových případů.
Mutace delta se nebojte. Šíří se rychleji, ale nemá tak závažný průběh, říká Prymula
I když je mutace delta nakažlivější, ukazuje se, že nevyvolává tak závažný průběh nemoci, zdůraznil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je logické, že rostou počty nově nakažených v Praze, ale mutace delta by Česko příliš ohrozit neměla.
Mutace lambda se už ale objevila i v Česku. Podle zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu (NRL) se první případ objevil koncem června, a to ve Středočeském kraji.
Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily celkem 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. V neděli laboratoře potvrdily 105 nakažených. Ve volných dnech ale bývá případů nákazy méně vzhledem k tomu, že se méně testuje.
Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u více než 1,668 milionu lidí, s nemocí zemřelo 30 312 nakažených. Poslední tři dny jsou bez úmrtí. Aktuální statistiku najdete zde.