Největší a nejsledovanější herní turnaj na světě, který se měl letos konat ve Stockholmu, nedostal od Švédů výjimku pro konání v rámci protiepidemických opatření. Zdůvodněním bylo, že esport není sport, tudíž nedostane zelenou jako jiná profesionální sportovní utkání. Organizátoři turnaje The International, ve kterém se má letos hrát o více než 850 milionů korun, tak musí událost přesunout do jiné země.
Esportový turnaj v masivně populární týmové hře Dota 2 se má uskutečnit už za dva měsíce. Po loňském odkladu kvůli pandemii se očekával velkolepý návrat ve znamení desátého ročníku. Poslední turnaj, který se odehrál v roce 2019 v Šanghaji, sledovaly živě naráz necelé dva miliony diváků. Vítězové si tehdy odnesli přes 15 milionů dolarů (zhruba 322 milionů korun).
Esport táhne. Jeho sledovanost v ČR se zdvojnásobila, říká Česká asociace esportu
Sledovanost 11 největších soutěží v Česku meziročně stoupla na platformě Twitch o 92 procent, v počtu zhlédnutých hodin dokonce o 113 procent. Nejsledovanějšími esportovými hrami jsou pak Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends. Vyplývá to z meziročního porovnání v analýze trhu, které každoročně vydává Česká asociace esportu. Studie proběhla pod odborným dohledem expertů ze společnosti Dentsu Czech Republic.
O velikosti této esportové události svědčí i letošní prizepool – hraje se zhruba o 40 milionů dolarů, což je v přepočtu přes 850 milionů korun.
Plány pro srpnový návrat oblíbeného turnaje ale zhatila Švédská sportovní asociace. Ta rozhodla, že esport není klasickým sportem, tudíž se na The International nevztahuje výjimka pro konání profesionálních mezinárodních utkání. V praxi se tak turnaj nemůže odehrát v plánované formě.
Pro organizátory šlo o poměrně nepříjemné překvapení – událost ve Stockholmu plánovali už více než rok a aktivně spolupracovali s tamějšími úřady a organizacemi. Stejně tak byli připraveni zavést protiepidemická opatření stejně jako všechny jiné elitní sportovní akce. Nemalá část diváků je navíc zvyklá sledovat esportové turnaje z pohodlí domova, absence diváků přímo na místě by proto nemusel být takovým problémem.
Společnost Valve, která stojí za hrou, se odvolala na švédské ministerstvo vnitra v naději, že zvrátí verdikt tamější sportovní asociace. Stal se ale opak a ani šéf resortu Mikael Damberg neudělil turnaji výjimku pro profesionální sportovní utkání. Žádost o změnu přístupu autoři hry a organizátoři přetlumočili i celému švédskému kabinetu, zatím ale neúspěšně, uvedla firma Valve ve svém prohlášení.
Turnaj se musí přesunout jinam
Neudělení výjimky také v praxi znamená, že by hráči, pracovníci i fanoušci nemuseli být ani vpuštěni do hostitelské země. Jejich víza by v tomto kontextu mohla být předem odmítnuta, proto se organizátoři turnaje The International poohlížejí po alternativním řešení.
„Další kroky zveřejníme v nejbližší době,“ slíbili v oficiálním prohlášení. S největší pravděpodobností se netrpělivě očekávaný desátý ročník největšího herního turnaje bude muset přesunout do jiné země v rámci Evropské unie.
Esportová scéna ve světě i u nás roste na významu, společně s tím bobtná i sledovanost a objem peněz, který se v ní točí. Některé organizace a hráči volají po její přítomnosti na olympiádách, což se ovšem setkalo s odporem zástupců klasického sportu. Podle nich nelze brát tyto dvě roviny za rovnocenné, protože se u esportu nevynakládají náročné fyzické aktivity. Profesionální hráči počítačových her ale argumentují tím, že tomu není třeba ani například u šachů.