Evropa nabízí Trumpovi speciální dohodu. Musíme reagovat, ale trpělivě, burcuje Vlček

Lukáš Vlček po jednání ministrů EU v Lucemburku

Ministři zemí Evropské unie se v pondělí shodli, že by blok měl upřednostnit jednání o odstranění cel uvalených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. První balík možných odvetných opatření je nicméně připravený.

Státy EU čelí od středy 25procentním dovozním clům na ocel, hliník či automobily a „recipročním“ 20procentním clům na téměř všechno ostatní zboží. Jedná se o odpověď Donalda Trumpa na údajně nespravedlivé obchodní překážky, které EU Spojeným státům klade.

ČTĚTE TAKÉ: Trump bouchl dveřmi, nový řád ale USA nepotěší, říká expert. Hrozí globální recese, varuje

„Ze všech členských států dnes zaznívalo, že ve svých krocích musíme být jednotní a že Evropa jako taková musí reagovat, ale musí reagovat trpělivě,“ okomentoval po jednání ministr obchodu Lukáš Vlček (STAN).

V USA startuje „černé pondělí“, ministři EU chtějí jednat

Jednání s chladnou hlavou je podle Vlčka namístě především za aktuální situace, tedy kdy se i ze samotného amerického trhu „postupně vypařují biliony a biliony dolarů“. Evropa by proto měla spíše vyčkávat, co přinesou další dny.

„V USA může být za měsíc, za týden všechno jinak,“ konstatoval Vlček.

Vývoj na amerických trzích potvrzují i zahraniční média. Agentura Reuters píše o pondělním otevření trhů jako o „černém pondělí“.

Podobně situaci komentoval také Michał Baranowski, náměstek polského ministra hospodářství, jehož země aktuálně Radě ministrů předsedá. „Poselství, které vzešlo z Rady, je do značné míry poselstvím jednoty,“ řekl novinářům.

„Je zcela zřejmé, že neexistují žádní vítězové (obchodní války), a to bylo něco, co zdůraznily všechny členské státy. Všichni bychom dali přednost vyjednanému řešení, které nás odvede od potenciální obchodní války. Ta může vést ke ztrátě pracovních míst, vést ke ztrátě bohatství,“ okomentoval.

„Nula za nulu“, zní nová nabídka Trumpovi

Zatím by tak měla být aplikován balík reakcí na první vlnu cel, která se týká oceli a hliníku. „Ta ČR z pohledu dopadů zasáhne relativně slabě, protože již v předchozím období Trumpovy administrativy na ni české společnosti reagovaly. Dnešní export české výroby do USA je zhruba jedno procento,“ dodal Vlček.

Jejich první část by měla začít platit 15. dubna, druhá pak 15. května, pronesl evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič.

Šefčovič zároveň uvedl, že zatímco doposud se EU soustředila na dokončení protiopatření na ocel a hliník, oznámení nových „takzvaných recipročních cel ... nás nutí zabývat se dalšími kroky“.

„Od členských států, od ministrů, jsme dostali cenné podněty, které samozřejmě vyhodnocujeme, a budeme postupovat jako vždy v úzkých konzultacích s našimi členskými státy a s klíčovými zainteresovanými stranami,“ řekl.

Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová na tiskové konferenci po zasedání uvedla, že se zapojila do konzultací o dalších krocích s klíčovými průmyslovými subjekty v celém bloku. Zdůraznila také, že by EU měla v reakci na narušení cel pracovat na posílení našeho jednotného trhu tak, aby se zbavila zbývajících překážek.

Uvedla, že americká cla „znamenají obrovské náklady pro americké spotřebitele a podniky“, a zdůraznila, že EU je připravena se Spojenými státy jednat. „Evropa je vždy připravena na dobrou dohodu. Proto ji máme stále na stole,“ konstatovala. EU tak podle jejích slov nabízí Americe novou dohodu „nula za nulu“, tedy oboustranné zavedení nulových cel na průmyslové zboží.

Evropa je nicméně podle ní také „připravena reagovat prostřednictvím protiopatření a hájit naše zájmy“, dodala.

Dále ministři hovořili také o dalších potenciálních obchodních partnerech. Mezi nimi například o „dotažení“ dohody Mercosur nebo hledání dalších vhodných trhů, jako je například jihovýchodní Asie, okomentoval Vlček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Osvobodily nás USA, stojí si za svým Nerudová. Rektorka a taková neznalost, diví se Konečná

Tagy: