Matěj Gregor k maďarskému zákonu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Europoslanci se připojili ke kritice, jejímž terčem je maďarská vláda Viktora Orbána. Tu tepou kvůli zákonu, který začal platit tento týden. Jeho cílem je podle Orbána ochrana dětí před sexuálním zneužíváním, mimo jiné zakazuje osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let. „Jakákoliv diskriminace je špatně, je ale potřeba mít střízlivý postoj,“ řekl ve vysílání na CNN Prima NEWS předseda spolku Odchod.eu, který prosazuje odchod Česka z Evropské unie, Matěj Gregor.
„Je to opět velký problém. Evropská unie zastává nějaké hodnoty, které se snaží rozvíjet, snaží se, aby byly v EU propagovány. Už se to ale dostává do fáze, kdy je to násilně podsouváno státům. Maďarsko přijalo zákon o zákazu propagace sexuálních menšin a EU na to reaguje. Je to ukázka toho, že chce systematicky narušovat a mluvit do toho, jaké zákony by jednotlivé země měly přijímat, a je to špatně,“ okomentoval ve vysílání na CNN Prima NEWS Gregor.
Devatenáctiletý předseda spolku rovněž odmítl, že by menšinové skupiny nechtěl podporovat. „Jakákoliv diskriminace na základě rasy nebo sexuální menšiny je v dnešní době prostě špatně. Problém je ale to, že každá země je trochu jiná, v každé zemi to obyvatelé vnímají jinak a každá země má nějaké své zákony, netýká se to jen LGBT a menšin. Pokud chce ale EU uvalovat jakékoliv sankce nebo brát hlasovací práva státům proto, jak vnímají, nebo nevnímají jednotlivé problémy, to není demokratické,“ zdůraznil Gregor.
S ním tvrdě nesouhlasil poslanec za pirátskou stranu Jan Lipavský. „Otázka je úplně jednoduchá. Bavíme se o tom, jestli jsme, nebo nejsme ochotni tolerovat cenzuru ve členském státu Evropské unie. Viktor Orbán se rozhodl jít cestou cenzury, omezování svobody slova,“ vysvětlil Lipavský.
Babišovi se v Evropě smějí, proto Orbána podržel, míní poslanec
Ten si uvědomuje, že každá země má své kulturní rozdíly, to ale podle něj není důvod k tomu přehlížet jednání jednotlivých členských států. „Pokud se některý z těchto státu vydá cestou, která jde proti společným hodnotám, je zcela na místě, abychom si jako členské státy kladly otázku, co s tím budeme dělat,“ konstatoval poslanec.
Státy si však tuto otázku právě kladou a Maďarsko kvůli zákonu kritizují. „Náš premiér se rozhodl, že Orbána spíše podrží a bude ho chránit. Důvod je ten, že Babišovi se z Evropy všichni smějí a on je jeho jediný kamarád,“ rýpl si Lipavský.
Premiér se v pátek k maďarskému zákonu vyjádřil s tím, že se k výzvě od Evropské unie na podporu sexuálních menšin nepřipojí. „Já jsem se vyjádřil včera na interpelacích, že tento dokument nemá na lidi u nás žádný vliv. Pokud bychom chtěli udělat něco pro homosexuály u nás doma, tak na to ve Sněmovně máme zákon, který by jim měl přiznat práva, která by si zasloužili, a já to podporuji,“ uvedl předseda vlády.
S tím ostatně souhlasil i Gregor. „Viktor Orbán má v Maďarsku extrémní podporu. Většina Maďarů si zkrátka nepřeje propagaci sexuálních menšin na školách. Toho se také ten zákon týkal, ničeho jiného,“ upřesnil Gregor. „Zákon ochraňuje tradiční rodinu. Vidím v tom reakci Viktora Orbána, Maďarů. On to nedělal proti vůli většiny Maďarů. Zákon nikoho neohrožuje,“ dodal.
Podpora sexuálních menšin hraničí s diskriminací jakékoliv kritiky, brání se Gregor
Otázkou však zůstává, zda je zákon v souladu s hodnotami Evropské unie. Proti tomu se však Gregor ostře vymezil. „Co jsou to ty hodnoty Evropské unie? Pokud EU řekne, že máme hodnoty chránit životní prostředí, podporovat sexuální menšiny, jaké jsou ty evropské hodnoty? Mělo by nás to zajímat? EU má být spojenectvím 27 evropských států, které spolu mají spolupracovat, vzájemně obchodovat, podporovat se,“ ohradil se Gregor.
„Nesmí se ale stát kolosem, který bude nikým nevolenými lidmi v Bruselu říkat, co jsou to evropské hodnoty, a potom trestat jednotlivé státy za to, že je nedodržují. To jsou nebezpečné nástroje, které se do EU dostávají a nebude to k užitku vůbec nikomu,“ dodal.
„Je to prostě typické pokrytectví Orbánova režimu. Motor dodatku ústavy je ta samá osoba, která prchá z homosexuálního večírku po okapu v Bruselu. Takže do Bruselu to jezdí dělat a v Maďarsku potom vlastním občanům říkají, jak to má, nebo nemá být,“ reagoval Lipavský.
Narážel tak na případ z prosince loňského roku, kdy bruselští policisté rozehnali gay party, na které byla přítomna i vlivná postava strany Fidész – Joséf Szájer. V Maďarsku urputný bojovník proti LGBT komunitám, který do zemské ústavy vepsal důležitost tradiční rodiny, se v Bruselu účastnil nelegální gay party, ze které se následně pokoušel před policisty utéct a v kapsách měl přitom drogy.
„Jsem zastánce liberálního přístupu. Podle mě to, když se dva lidé mají rádi, neohrožuje nikoho dalšího,“ doplnil poslanec. „Nikdo nebrání dvěma lidem, aby se měli rádi, je to naprosto v pořádku. Jakákoliv diskriminace je v dnešní době nechutná. Propagace těchto věcí by ale zkrátka neměla být jakkoliv podporovaná státem. V některých evropských státech, například v Beneluxu, Německu, se už podpora sexuálních menšin dostala do diskriminace jakékoliv kritiky. To je prostě špatně. Je třeba mít střízlivý pohled,“ dodal Gregor.
Matěj Gregor Zdroj: CNN Prima NEWS