Evropská komise umožnila České republice zaplatit zdražení regulované složky z emisních povolenek. Vláda se přesto rozhodla to hodit na spotřebitele, píší na sociálních sítích komentátor Michal Půr a mediální expert Petros Michopulos. Ministerstvo životního prostředí tuto interpretaci odmítá.
„Evropská komise skutečně umožnila Česku, aby dotace na obnovitelné zdroje pokrylo z výnosu z emisních povolenek. Vláda se rozhodla, že nikoliv a přenesla to na občany,“ uvedl na sociální síti X novinář Michal Půr.
ČTĚTE TAKÉ: Náklady na energie zdraží potraviny o deset procent, varuje Večeřová. Ekonomové oponují
Podle Půra chtěl ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN), aby toho Česko využilo. „V tomhle příběhu je pozitivní postava Jozef Síkela, který chtěl, aby se to z povolenek pokrylo a občané tak ušetřili. Původně s tím souhlasilo i ministerstvo financí, ale pak svůj názor z nějakého důvodu změnilo,“ napsal.
Volalo mi kvůli tomu pár lidí, tak je asi třeba to trochu rozepsat. Evropská komise skutečně umožnila Česku, aby dotace na OZE pokryla z výnosu z emisních povolenek. Vláda se rozhodla, že nikoliv a přenesla to na občany.
— Michal Půr (@michalpur) November 3, 2023
1) V tomhle příběhu je pozitivní postava @JozefSikela,… https://t.co/vmoYAO60Af
Další podrobnosti doplnil mediální expert Petros Michopulos. „Podle několika rozhovorů, co jsem vedl poslední dva dny, je to proto, že nikdo z nich nedokázal a nemá kolem sebe nikoho, kdo by to dokázal spočítat v nějaké typické variantě nízké napětí, vysoké napětí a velmi vysoké napětí. Ten výpočet, podle toho, co vydal ERÚ, není tak jednoduchý a ďáblů v detailu je tam hodně. Takže se spokojili s tím, že to nebude tak moc a firmy to zvládnou,“ reagoval na sociální síti X.
PŘEHLEDNĚ: Tisíce korun ročně. Podívejte se, o kolik se může zvednout cena elektřiny
Zvýšení regulované složky elektřiny o 71 procent sice nezdraží konečný účet domácností o desítky procent, přesto si připlatíme o tisíce korun ročně navíc. Vyplývá to z výpočtu dodavatelské společnosti Tedom energie pro CNN Prima NEWS. Z dat je také patrné, že zvyšování ceny brzdí levnější silová elektřina na světových burzách. Pokud by i ona zdražovala, zaplatili bychom od příštího roku daleko více.
K tématu se vyjádřil také bývalý premiér Mirek Topolánek, který ministra Síkelu jako pozitivní postavu rozhodně nevidí. „Síkela v tomto příběhu určitě není Good Guy. To vylučuji. Platby občanů jsou pouze návratem k předkrizovému normálu. Otázkou je tedy pouze, zda už jsme ‚zpět‘. Pokud to lidem vadí, mohou to vyjádřit ve volbách tím, že nebudou volit zelené pitomce s e-auty a Green Deal,“ napsal na sociální síti X.
Předseda SOCDEM Michal Šmarda už volá po odvolání ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). „Je pravda, že Jozef Síkela vyjednal, že zdražení regulované části energie lze vyřešit z peněz za emisní povolenky? Vláda to na návrh Zbyňka Stanjury přesto hodila na lidi a firmy? To je skandální poškození domácností i podniků. Petr Fiala by měl odvolat ministra financí nebo odejít sám,“ uvedl na sociální síti X.
Je pravda, že @JozefSikela vyjednal, že zdražení reg. části energie lze vyřešit z peněz za em. povolenky? Vláda to na navrh @Zbynek_Stanjura přesto hodila na lidi a firmy?
— Michal Šmarda (@MichalSmarda) November 3, 2023
To je skandální poškození domácností i podniků.
@P_Fiala by měl odvolat min. financí nebo odejít sám!
Řešení, které česká vláda zvolila, naopak hájí ministerstvo životního prostředí. „Využití výnosů z povolenek je možné pouze na opatření vyjmenovaná ve směrnici 2003/87/ES, Výplata provozní podpory za FVE (fotovoltaické elektrárny) instalované v letech 2009–2010 mezi ně nespadá, možná je pouze na nové zdroje. Směrnice umožňuje pouze použití ‚na rozvoj obnovitelných zdrojů‘ ale využití prostředků za povolenky v roce 2024 na staré FVE by k žádnému rozvoji obnovitelných zdrojů nevedlo. Toto máme potvrzené i ze strany Evropské komise,“ napsal rezort na sociální síti X.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, o kolik se může zdražit elektřina