Europarlament projde v době krize přestavbou
Evropský parlament se v době krize chystá na nákladnou rekonstrukci a zvažuje i zřízení nového hotelu pro europoslance. Nutno podotknout, že některým členům instituce to v době, kdy EU vyzývá občany i firmy k šetrnosti, nepřijde jako dobrý nápad. Raději by úplně zrušili sídlo europarlamentu ve Štrasburku.
Budova Evropského parlamentu v Bruselu je monumentální a moderně působící komplex. Ve skutečnosti jí už ale táhne na 30 let, trpí opotřebením a nevyhovuje ani energeticky. Rozpočtový výbor proto rozhodl o neodkladné rekonstrukci v přepočtu za více než 12 miliard korun.
„Jedná se o statický problém těchto budov, který je potřeba opravdu vyřešit co možná nejrychleji,“ uvedl například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Někteří poslanci ale plán vzhledem k válkou způsobené krizi kritizují.
„Evropská lidová strana si to prosadila, jak jsem pochopil, na sílu. Kolegové mají pocit, že rozpočet je nekonečný, takže to prostě udělali,“ prohlásil europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Ještě širší odpor vyvolaly plány na výkup kancelářských budov ve Štrasburku, kde je sídlo Evropského parlamentu. Ty se mají přeměnit na hotel pro europoslance.
„Opravdu věříme tomu, že je ten nejlepší čas utratit přinejmenším 4,5 milionu eur (přes 110 milionů korun) na ubytovací kapacity pro Evropský parlament? V době, kdy má mnoho evropských občanů problém s vytápěním svých vlastních domovů?“ poznamenal lotyšský europoslanec Nils Ušakovs.
Štrasburské sídlo europarlamentu by přitom drtivá většina europoslanců dlouhodobě ráda zrušila. Musejí totiž mezi ním a Bruselem neustále přejíždět. Rozpočet Unie to stojí zhruba tři miliardy korun ročně.
„Štrasburk jako sídlo je z mého pohledu za těch osm let, co sem jezdím, naprosto zbytné, nemusíme sem jezdit,“ sdělil Zdechovský. „Je to neekonomické i neekologické,“ doplnil Peksa. Francouzi ale zrušení štrasburského sídla tradičně vetují. Další europoslanci na ně nyní apelují, aby alespoň teď, v době války a krize, připustili změnu.