Pokud bychom měli hospodářské zotavení posuzovat podle vývoje maloobchodních tržeb, mohli bychom koronavirovou krizi prohlásit za ukončenou. Obyvatelé Evropské unie i eurozóny totiž v srpnu utratili za nákupy zboží a služeb zhruba o čtyři procenta více než v červenci, což maloobchod vyhouplo nad úroveň z letošního března. Tedy předtím, než byla napříč kontinentem přijímána protiepidemická opatření.
Mezi třemi a čtyřmi procenty se srpnové maloobchodní tržby v Evropské unii i eurozóně zvýšily jak v porovnání s předchozím měsícem, tak s předchozím rokem. Největší nárůst nastal u nepotravinářského zboží, kde obyvatelé EU a eurozóny v obchodech nechali o šest procent více peněz. V rámci této skupiny pak nejvíce přidaly útraty za internetové služby. Směrem dolů se naopak vydaly tržby za textilní výrobky, pohonné hmoty nebo počítače a počítačové vybavení.
Srpnový vývoj mírně předčil očekávání trhu, který počítal s růstem nad dvěma procenty. „Maloobchodní prodeje v červenci za očekáváními zaostali, a tak trh pro srpen počítal s korekcí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Martin Gürtler. Podle něho se dříve zřejmě projevoval pozvolný nárůst spotřebitelské důvěry.
Největší nárůst maloobchodních tržeb zaznamenala Belgie. Oproti předchozímu měsíci tam lidé utráceli o 9,6 procenta více, v meziročním srovnání bylo pak zvýšení téměř třináctiprocentní. Solidního meziměsíčního růstu tržeb dosáhla také Francie (6,2 procenta), Německo (3,1), Bulharsko a Malta (obě země 2,6). Meziročně se tržby mohutně zvyšovaly také v Irsku (9,8), Nizozemsku (8,3) či Litvě (7,7). Data pro Českou republiku budou zveřejněna ve čtvrtek 8. října.