Těžký kalibr na ruskou ekonomiku. Západ odklepl SWIFT i zmrazení rezerv centrální banky

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila shodu Evropa na odpojení Ruska od systému SWIFT.

Vyřazení Ruska ze systému SWIFT

Po třídenních tahanicích se svět, zdá se, dohodl na částečném odpojení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT. Evropská komise navrhne lídrům Evropské unie odpojit vybrané ruské banky. Informovala o tom šéfka komise Ursula von der Leyenová.

Většina států světa chtěla Rusko od systému SWIFT odpojit co nejdříve. Proti ale byly Itálie, Německo, Kypr a Maďarsko. Po dlouhých jednáních se ale postupně všechny státy rozhodly své rozhodnutí přehodnotit. Jako poslední zřejmě ustoupilo Německo.

Podle všeho půjde ale jen o částečné odpojení Ruska od systému SWIFT.

„Zavazujeme se zajistit, že vybrané ruské banky budou odstraněny z komunikačního systému SWIFT. To zajistí, že tyto banky budou odpojeny od mezinárodního finančního systému, což zasáhne jejich schopnost operovat globálně,“ píše se ve společném prohlášení EK, Německa, Francie, Itálie, Británie, Kanady a Spojených států.

Po odpojení Ruska od zmíněného systému v posledních dnech hlasitě volali nejen lídři ukrajinské vlády, ale i mnozí politici v členských zemích EU nebo v USA.

Systém SWIFT vznikl v roce 1973 a má centrálu v Belgii. Je považován za jakousi kostru pro bezproblémové mezinárodní platby a spojuje na 11 000 bank. Na systém dohlíží belgická centrální banka ve spolupráci s centrálními bankami v USA či Británii.

BBC podotýká, že snahy odpojit od něj Rusko by měly dopad i na další země, například v podobě narušení nákupů ruského plynu a ropy.

Západ v sobotu večer zároveň ohlásil další opatření, která mají zvýšit izolaci Ruska od globální ekonomiky a oslabit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině po čtvrtečním útoku ruských jednotek. Cílem nových sankcí je paralyzovat aktiva ruské centrální banky a zabránit ruským oligarchům ve využívání svých majetků na západních trzích.

Tagy: