reklama

Na bezplatný test před Vánoci zapomeňte, slyší zájemci. Kapacity mnohde nestačí

Ve středu začíná plošné testování. Řada těch, kteří chtěli zjistit, zda nejsou nakaženi koronavirem, se ale už před vánočními svátky na pořadník nedostala. Zejména ve velkých městech je kapacita odběrových míst vyčerpána. Šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ale věří, že kapacity lze rozšířit, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s tím, že ale počet zájemců o testy nevnímá jako až tak velký.

reklama

„Počet lidí, kteří se k testování hlásí, není nijak extrémní. Ve velkých městech je nejspíše větší poptávka než v regionech. Evidentní je, že kapacity jsou naplněny, ale to neznamená, že není možné je rozšířit,“ řekl šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Testovací centra podle něj zvládla nápor i u 50 tisíců PCR testů denně.

K tématu

Antigenní testy slouží jako hrubý filtr

S možným navýšením nemocničních kapacit souhlasil i místopředseda zdravotního výboru Sněmovny Julius Špičák (za ANO). Podle něj je ale důležité si uvědomit, že antigenní testy jsou jen hrubým filtrem. „Pozitivita PCR testů je 25 procent, zatímco u antigenních testů mluvíme o nějakých třech procentech. Po celoplošném otestování slovenské populace nedošlo k poklesu nakažených v dalších týdnech,“ upozornil Špičák.

Dostupnost antigenních testů vítá, ale jejich přínos je třeba zhodnotit pečlivě. „Samotné jednorázové testování nám říká pouze to, že dotyčný je pozitivní nebo negativní v ten daný moment,“ upozornil.

Podle Šonky se tak jedná o politické gesto. „Lidé mají před Vánoci a návštěvou příbuzných možnost se otestovat. Jenže je pravda, že ty antigenní testy ukazují přítomnost viru v daný moment,“ dodal.

První dávka vakcín bude v Česku do konce roku

V brzké době také očekává Česko první dávku vakcín. Do týdne by měla Evropská léková agentura schválit očkovací látku od společnosti Pfizer. Česko tak může získat prvních téměř 10 tisíc dávek ještě před koncem roku. Podle strategie ministerstva zdravotnictví mají být v první řadě naočkováni zdravotníci a rizikové skupiny.

K tématu

„Nabídka byla mezi tisíci a deseti tisíci, takže jsme požádali o to maximum. Na přelomu roku by se mělo do České republiky dostat 10 tisíc vakcín, které se budou aplikovat ve dvou dávkách, takže první dodávka vystačí pro 5 tisíc lidí,“ upřesnil plánovaný postup očkování ministr zdravotnictví Jan Blatný. Kdo a jak vakcínu dostane, zatím není jasné. Národní vakcinační strategii představí ministerstvo až před svátky.

Nežádoucí účinky zatím známé nejsou, podle odborníků se může objevit reakce bezprostředně po aplikaci, bolest paže nebo únava, které potrvají krátce,“ popsal epidemiolog Roman Prymula.

Stát by měl kompenzovat případnou újmu po očkování

S případnou kompenzací následků možných vedlejších účinků stát počítá, nejprve ale musí schválit novelu zákona o zdravotním pojištění. Podle Julia Špičáka není jisté, že novela musí přímo navazovat na očkování proti covidu. „Nejsem si jist, zda bez schválení této novely budeme moci očkovat, protože se přeci jen jedná o léčebný postup podobný jako mnoho jiných, kde také dochází k vedlejším účinkům,“ řekl Julius Špičák.

K tématu

Podle Petra Šonky, šéfa Sdružení praktických lékařů, se novela zákona jeví jako vstřícný krok směrem k veřejnosti. „Myslím, že je vstřícný krok, aby u očkování, které se neřadí mezi povinné, platil stejný režim jako u těch povinných a případné komplikace a odškodnění na sebe bral stát,“ uvedl Šonka. Podle něj by bylo dobré zákon schválit, ale nemyslí si, že by věc brzdila očkování.

Vakcinaci musíme oddémonizovat

V současné době probíhá určení očkovacích center, pracuje se na jejich vybavení personálním i instrumentálním. „Domnívám se, že práce je systematická a očekávám kýžený výsledek,“ konstatoval místopředseda zdravotního výboru Sněmovny Špičák. Nyní podle něj souhlasí s očkováním 45 procent populace. „Doufáme, že se nám společnost podaří přesvědčit,“ řekl místopředseda.

V souvislosti s tím by velmi uvítal zapojení profesionální aparatury, která propagaci vakcíny zvládne. „Uvítal bych i zapojení umělců nebo celebrit. Měli bychom vyvinout úsilí a vakcinaci oddémonizovat,“ řekl Špičák.

Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je zkrátka podstatné lidem vysvětlit, proč je vakcína bezpečná a důležitá. „V tuto chvíli nemáme kampaň zaměřenou na běžnou populaci. Není ale potřeba lakovat něco narůžovo, je potřeba mluvit s lidmi férově, vysvětlit jim, proč je očkování důležité. Rozumím ale, že lidé mají obavy,“ dodal Šonka.

Oba pak v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedli, že se nechají proti koronaviru naočkovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst nakažených zpomaluje

V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst nakažených zpomaluje

Počet úmrtí s nemocí COVID-19 v České republice překročil hranici 28 tisíc. K pondělí s nemocí zemřelo celkem 28 038 lidí, v posledních čtyřech dnech však vždy méně než 100 nakažených denně. V pondělí laboratoře odhalily 3 843 případů nových případů koronaviru, což je nejméně od 30. listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počasí

Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu

Sníh v Česku komplikuje dopravu. Oteplení přijde nejdříve o víkendu

Po uplynulém teplém víkendu do Česka opět proniká studený vzduch. Očekává se výrazné ochlazení a déšť, jenž bude od středních poloh přecházet ve sněžení. V noci na úterý už zasypal vyšší polohy sníh, až do pátku se pak mohou sněhové srážky vyskytnout i v nížinách. Oteplení by podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo přijít až o víkendu.

Zdraví

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?

Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?

Ztráta čichu a chuti bývá velmi častým příznakem onemocnění COVID-19. Některým pacientům se chuť i čich vrátí během několika dnů, jiní ani po několika týdnech nic necítí a nedokážou si vychutnat jídlo tak jako dříve. Podle lékařky z ORL Azity Gebauerové dojde k úpravě těchto smyslových vjemů u většiny z nich spontánně. Pokud se tak ale nestane do tří týdnů, je na místě navštívit ordinaci ORL.

Nové informace k brazilské mutaci v Česku: Na Děčínsku odhalili méně agresivní variantu
Škromach: ČSSD má ve volbách potenciál 15 procent. Nesmíme jen brečet, jak je to těžké
Zaplaťte, jinak nedostanete tělo. Myanmarská armáda kasíruje rodiny zabitých demonstrantů
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama