Evropská unie nakonec nebude vyžadovat zdravotní prohlídky pro řidiče v pokročilejším věku, zato zavede mezinárodní tresty. České ministerstvo dopravy nám vysvětlilo, jak to bude vypadat v praxi a co se bude postihovat.
Evropská unie připravuje zásadní reformu řidičských průkazů, která v budoucnu přinese očekávanou digitalizaci i postižitelnost nejtvrdšího trestu pro řidiče napříč všemi členskými státy. Po dlouhých jednáních se členské státy Evropské unie konečně dohodly na správných způsobech pro přepracování řidičských průkazů tak, aby vyhovovaly všem a reforma měla oprávněný účinek.
K TÉMATU: Konec nulové tolerance alkoholu za volantem na Slovensku? Ministerstvo plánuje četné změny
Státy Evropské unie doposud nemohly najít společnou řeč v problematice zavedení povinných zdravotních prohlídek pro řidiče v pokročilejším věku. Někteří řidiči mladších generací je vnímají jako riziko ve stále houstnoucím každodenním provozu, zejména kvůli pomalejším reakcím a horší orientaci na silnicích. Původně to navrhovala Evropská komise, ale dohoda mezi Evropským parlamentem a členskými státy je nakonec nebude vyžadovat.
Proti povinným zdravotním testům pro řidiče ve vyšším věku se už před více než rokem vyslovilo 27 členských zemí.
Digitalizace a platnost řidičských průkazů 15 let
Nové řidičské průkazy budou mít platnost 15 let a při jejich prodloužení na další období mohou členské země vyžadovat předložení zprávy z lékařského vyšetření, která to bude schvalovat. Lékařská vyšetření ale nejsou povinná a úřady jednotlivých států se mohou svobodně rozhodnout proti zavedení tohoto požadavku. Novinkou je také předložení výsledků lékařské prohlídky nebo vlastního prohlášení o zdravotním stavu ve všech zemích Evropské unie, pokud budete potřebovat vyjet do zahraničí.
Dlouho diskutovaná reforma řidičských průkazů však přináší i novinky, díky nimž se řidičům zjednoduší život na silnicích. Do roku 2030 má být zaveden digitální řidičský průkaz v celé unii, k němuž budete mít přístup prostřednictvím chytrého mobilního telefonu, stejně jako tomu je u občanských průkazů.
Zpřísnění trestů na mezinárodní úroveň
Evropská novela řidičských průkazů se věnuje i přísnějším trestům za závažné dopravní přestupky. Ty nově budou vymahatelné ve všech členských zemích a mohou vyústit v zákaz řízení v celé Evropské unii. Pachatelé dopravních přestupků tak budou v budoucnu hnáni k odpovědnosti, aniž by záleželo na zemi vydání řidičského průkazu.
Jak to bude probíhat? Ministerstvo dopravy České republiky nám to vysvětlilo praktickým příkladem: „Řidič (držitel českého řidičského průkazu) se dopustil přestupku řízení pod vlivem alkoholu v Německu a bude mu uložen zákaz řízení na 1 rok — tak zmíněné bude zohledněno na území ČR, tedy řidič pozbyde řidičského oprávnění a bude muset odevzdat řidičský průkaz. Tímto krokem tak bude daný řidič obecně vyloučen z provozu,“ uvádí.
Mezinárodní postihy v rámci Evropské unie se přitom budou týkat následujících protiprávních jednání: řízení pod vlivem alkoholu, řízení pod vlivem drog, překročení povolené rychlosti o 50 km/h nebo jednání, kterým jsou porušena pravidla silničního provozu s motorovým vozidlem, jímž došlo k usmrcení či těžké újmě na zdraví. Současně doplňuje, že uložené zákazy řízení budou trvat minimálně tři měsíce.
Český postoj k lékařským prohlídkám
Ministerstvo dopravy nám zároveň přiblížilo i český postoj k diskutovaným lékařským prohlídkám u osob vyššího věku: „Poslední informace říkají, že je v rámci směrnice navržená určitá flexibilita pro řešení podmínek vydání řidičských průkazů osobám vyššího věku, a to i se zaměřením na zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel.“
„Česká republika je této možnosti nakloněna, protože to umožní i nadále být flexibilní ke stanovení podmínek lékařských prohlídek pro osoby staršího věku. Nejedná se o nic nového, podobná řešení umožňuje platná směrnice o řidičských průkazech i dnes,“ doplňuje tiskové oddělení ministerstva.
Na závěr už jen připomeneme, že nová evropská směrnice o řidičských průkazech je stále v projednávání a následně bude potřeba pracovat až s výsledným zněním schválené směrnice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec úvěrových šmejdů v nedohlednu? Vláda zřejmě nestihne zastropovat úroky u půjček