Kolik berou kolegové?
Zajímá vás, jakou máte v porovnání s vašimi kolegy mzdu? Jestli ano, za čas byste měli mít možnost to zjistit. Počítá s tím evropský předpis o transparentním odměňování, který by měl odstranit rozdíly v platech mužů a žen. Firmy proto budou muset hlásit, v jakém rozmezí se pohybují mzdy na jednotlivých pracovních pozicích. Změny by podle odborníků mohly vést k navýšení mezd, ale také ke zhoršení vztahů na pracovišti.
Ženy berou za stejnou práci méně než muži. Podle Bruselu se jedná o dlouhodobý, celounijní problém, který se musí řešit. Například v Česku je podle Eurostatu rozdíl mezi platy mužů a žen na stejných pozicích bezmála 18 %. A právě to má narovnat evropská směrnice o transparentním odměňování, která firmy přinutí poskytovat informace o tom, jak své zaměstnance ohodnocují.
ČTĚTE TAKÉ: Zlevní pohonné hmoty? Napoví volby v USA i prodloužení slovenské výjimky, tvrdí experti
V praxi by tak zaměstnavatel měl prozradit, v jakém rozmezí se pohybuje mzda na odpovídající pozici. To třeba u pásové výroby nebo v logistice údajně nebude problém. U kvalifikovaných prací ale prý ano. „Tam je velmi časté, že stejnou pozici vykonáváte pouze vy. Protože kolega, který se nachází o jeden stůl vedle vás, je specializován na něco jiného, nebo to prostě dělá jiným způsobem. V tom případě se samozřejmě nic nedozvíte, případně ta informace, kterou dostanete, může být zkreslená,“ řekl pro CNN Prima NEWS firemní sociolog Vojtěch Bednář.
Problémem bude i byrokracie, firmy totiž budou o rozdílech v platech mužů a žen muset pravidelně informovat stát. Snaha o zmenšování odchylek v odměňování ale prý může vést k růstu mezd.„Pokud bude odchylka v platovém rozdílu mezi muži a ženami alespoň 5 procent, budou hrozit sankce. Pokud by se to dorovnalo směrem dolů, bude následovat odchod těch, kteří byli lépe placeni. To znamená, že se to bude zřejmě dorovnávat směrem nahoru,“ řekl advokát Jan Procházka.
Česko má na přijetí příslušných zákonů čas do roku 2026. „Má to sloužit k tomu, abychom mohli v obecné rovině vědět výši platu na dané pozici. Není to tak, abychom se ptali, kolik berou kolegové nebo kolegyně,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Předpis se ale nelíbí hnutí ANO. „Už dnes mají firmy velký problém, aby byly schopny vzdorovat společnostem, kde je nižší míra regulací - ať už je to ve Spojených státech nebo Asii. Pokud skutečně chceme mít z Evropské unie skanzen, tak postupujme přesně tímto způsobem,“ řekl Karel Havlíček (ANO).
Povinnost informovat o rozdílech v odměňování by měly mít všechny firmy nad 100 zaměstnanců.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Obchodům vadí poplatky za platby kartami. Zákazníky proto navádějí na nové způsoby úhrad