Exekuce v Česku po pandemii
V době nouzového stavu v České republice nemohli exekutoři, až na přesně stanovené výjimky, zabavovat majetek nebo dražit nemovitosti. Od začátku července ale znovu pracují v plném rozsahu. Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle radí, co dělat, když k vám exekutor zamíří.
„Nejnebezpečnější je, když si lidé pod stresem a nátlakem exekutora jdou okamžitě půjčit, třeba k lichváři,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Hůle. Podle něj je také důležitá změna výpočtu nezabavitelné částky, která platí od července a činí 7 751 korun na člověka plus 2 590 za každou vyživovanou osobu.
Hůle říká, že jde o velmi důležitý faktor, protože lidem s dětmi najednou zůstává více peněz. „Exekutoři, kteří provádějí srážky ze mzdy, dostanou méně peněz. Důležité z mého pohledu je také neakceptovat žádné dobrovolné splátky,“ doporučuje Hůle.
Ztráty příjmů jsou rozdílné
Z údajů české Exekutorské komory vyplývá, že v roce 2019 bylo proti fyzickým osobám vedeno téměř 4,5 milionu řízení. Mezi věci, které lze zabavit, patří jen majetek dlužníka. Může se jednat například o televizi, tablet, mobilní telefon nebo umělecká díla.
Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil popsal, jaká doporučení exekutoři dostali pro řízení případů po koronavirové pandemii. „Musí se to posuzovat individuálně. Už na začátku nouzového stavu jsme kolegům řekli, aby byli k lidem vstřícní. Ztráty zaměstnání nebo příjmů byly velmi rozdílné,“ nastínil Plášil.