reklama

Děti v exekuci: Mezi zadlužené se řadí i předškoláci

Ve věku mezi patnácti a osmnácti lety jsou v České republice téměř tři tisíce mladistvých, na které je uvalena exekuce. Pouze v Plzeňském kraji jich je evidováno téměř sedm set. Zde jde nejčastěji o dluh za jízdu na černo v městské hromadné dopravě.

reklama

Dětem se především snaží pomoci neziskové organizace. Práci jim ale komplikuje fakt, že centrální evidence exekucí neeviduje věřitele, a tak nemohou s pracovníky daných institucí vyjednat jejich zastavení.

„Je především potřeba změnit zákony a vést rodiče k odpovědnosti. To u nás v současné době bohužel není. Zákon, který by to měl změnit, respektive změna občanského zákoníku je ve Sněmovně diskutována už přes rok a z neznámého důvodu stále blokována. Přitom je potřeba ji přijmout co nejdříve, aby nám zde nevznikaly nové dluhy vůči dětem,“ říká Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.

Příklad neodpovědného rodiče uvedla Vlastimila Feistingerová z organizace Člověk v tísni: „Nyní řešíme, že rodiče napsali na svého patnáctiletého syna družstevní byt. Teď se poplatky vymáhají po dítěti, protože se neví, jak jinak to řešit.“

Mezi zadlužené se řadí dokonce i děti předškolního věku. Vyplývá to z nových dat Exekutorské komory. I přesto, že počet dětí v exekuci klesl, tak podle odborníků na dluhovou problematiku to neodpovídá loňským slibům dopravních podniků a dalších věřitelů, že ukončí exekuce vedené proti dětem.

Počet zadlužených dětí klesá

V roce 2018 bylo v exekuci mezi mladými do patnácti let přes dva tisíce dětí a provedeno bylo přes tři tisíce exekucí. Loni tento počet klesl o několik set. U dětí mezi 15 a 18 lety byl počet exekucí téměř stejný, jako v roce 2018, přitom se počet mladistvých v exekuci snížil o polovinu. To znamená, že na jednoho teenagera bylo vedeno exekucí několik.

Do exekuce se nedostávají pouze znevýhodněné osoby. Organizace Člověk v tísni poukázala na případ studentky, která se o exekuci dozvěděla na stáži v zahraničí. „Klientce, která nyní studuje vysokou školu, se v určité fázi života rozvedli rodiče, kteří si úplně dobře nerozdělili odpovědnost za dítě, a to jelo v MHD na černo. Na stáži ve Francii pak klientce přišla ve 22 letech exekuce ve výši 22 tisíc, takže zůstala bez stipendia,“ uvedla jeden z příkladů Feistingerová.

Další hlavní zprávy

Finance

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Česká republika může v budoucnu čelit nárokům provozovatelů hazardních her na náhradu ušlého zisku kvůli způsobu, jakým je v některých případech hazard regulován. Nejvyšší správní soud totiž na základě rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie vrátil k novému projednání vyhlášku o regulaci hazardu, kterou před lety přijalo zastupitelstvo města Děčína.

Vyhoštění čeští diplomaté zatím bydlí na zámku a berou plný plat. Zpět do Ruska nesmí
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama