reklama

Děti v exekuci: Mezi zadlužené se řadí i předškoláci

Ve věku mezi patnácti a osmnácti lety jsou v České republice téměř tři tisíce mladistvých, na které je uvalena exekuce. Pouze v Plzeňském kraji jich je evidováno téměř sedm set. Zde jde nejčastěji o dluh za jízdu na černo v městské hromadné dopravě.

reklama

Dětem se především snaží pomoci neziskové organizace. Práci jim ale komplikuje fakt, že centrální evidence exekucí neeviduje věřitele, a tak nemohou s pracovníky daných institucí vyjednat jejich zastavení.

„Je především potřeba změnit zákony a vést rodiče k odpovědnosti. To u nás v současné době bohužel není. Zákon, který by to měl změnit, respektive změna občanského zákoníku je ve Sněmovně diskutována už přes rok a z neznámého důvodu stále blokována. Přitom je potřeba ji přijmout co nejdříve, aby nám zde nevznikaly nové dluhy vůči dětem,“ říká Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.

Příklad neodpovědného rodiče uvedla Vlastimila Feistingerová z organizace Člověk v tísni: „Nyní řešíme, že rodiče napsali na svého patnáctiletého syna družstevní byt. Teď se poplatky vymáhají po dítěti, protože se neví, jak jinak to řešit.“

Mezi zadlužené se řadí dokonce i děti předškolního věku. Vyplývá to z nových dat Exekutorské komory. I přesto, že počet dětí v exekuci klesl, tak podle odborníků na dluhovou problematiku to neodpovídá loňským slibům dopravních podniků a dalších věřitelů, že ukončí exekuce vedené proti dětem.

Počet zadlužených dětí klesá

V roce 2018 bylo v exekuci mezi mladými do patnácti let přes dva tisíce dětí a provedeno bylo přes tři tisíce exekucí. Loni tento počet klesl o několik set. U dětí mezi 15 a 18 lety byl počet exekucí téměř stejný, jako v roce 2018, přitom se počet mladistvých v exekuci snížil o polovinu. To znamená, že na jednoho teenagera bylo vedeno exekucí několik.

Do exekuce se nedostávají pouze znevýhodněné osoby. Organizace Člověk v tísni poukázala na případ studentky, která se o exekuci dozvěděla na stáži v zahraničí. „Klientce, která nyní studuje vysokou školu, se v určité fázi života rozvedli rodiče, kteří si úplně dobře nerozdělili odpovědnost za dítě, a to jelo v MHD na černo. Na stáži ve Francii pak klientce přišla ve 22 letech exekuce ve výši 22 tisíc, takže zůstala bez stipendia,“ uvedla jeden z příkladů Feistingerová.

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama