Počet Čechů, kteří čelí exekuci, se za třetí čtvrtletí letošního roku snížil o 20 tisíc. Meziročně pak došlo ke snížení o 50 tisíc osob. Přesto alespoň jedné exekuci čelí přes 736 tisíc Čechů. Vyplývá to z aktuálních dat Exekutorské komory České republiky.
Česko se příznivému vývoji v oblasti exekucí těší i díky tomu, že jeho nezaměstnanost je nejnižší v Evropské unii, což se zároveň promítá do nejmenšího podílu obyvatel ohrožených chudobou. Bezprostřednímu nedostatku finančních prostředků je vystaven jen asi každý osmý Čech, jak před necelým týdnem uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
„Klesající počet povinných vnímáme pozitivně, neukazují se žádné černé scénáře, jak se snaží některé organizace prezentovat. Určitě je třeba být opatrný v souvislosti s koronavirem, jehož dopady budou mít déletrvající efekt. K celé problematice je však nutné přistupovat racionálně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory.
Exekuce přinášejí lidem jen další bídu. Šanci na zlepšení mají malou, tvrdí expert
Exekucemi nejhůře postižené regiony jsou Karlovarský a Ústecký kraj. O tom, jak velkou zátěží pro ně exekuce jsou a jak proti nim mohou bojovat, hovořil v pořadu K věci Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku ze společnosti Člověk v tísni.
Ta mimo jiné varuje před navrhováním opatření, jež mají za cíl omezit vymahatelnost práva, ať už se jedná o moratorium na exekuce, nebo omezování mobiliárních exekucí. Ty jsou totiž často jediným nástrojem, jak se věřitel k prostředkům ze svých pohledávek může dostat. Podle Plášila mohou taková omezení tvrdě dopadnout zejména na drobné věřitele, což by nakonec mohlo vést k tomu, že se z věřitele stane dlužník.
Vysočina: Exekučně nezabaveno
„Nová omezení exekucí jsou prokazatelně zneužívána rozšiřující se skupinou povinných, kteří platit jednoduše nechtějí. Bude-li stát tato omezení rozšiřovat, hrozí ztráta důvěry v právní stát a vrátíme se do 90. let, kdy se vymáhání řešilo úplně jinými způsoby, včetně fyzického násilí,“ dodal šéf Exekutorské komory.
V Poslanecké sněmovně leží návrh novely občanského soudního řádu, která zavádí takzvaný chráněný účet. Ten by měl zabránit případné neoprávněné exekuci peněz. Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni se totiž doposud stávalo, že jednou exekučně postižený příjem byl v bance následně postižen podruhé v celé výši. „Existuje totiž více druhů exekucí. Jeden typ je srážka ze mzdy, kdy je vyplacena nezabavitelná částka na nejnutnější výdaje. Pokud ale částka odešla na účet, byla postižena v jiném typu exekuce, tedy přikázáním pohledávky,“ řekl před časem CNN Prima NEWS.
Absolutně nejvíce lidí v exekuci žije v Ústeckém kraji, kde jejich počet převyšuje 110 tisíc. To představuje 13,41 procenta tamní populace. V rámci kraje pak vede okres Most, kde je exekucí zatíženo 16,24 procenta lidí. Naopak nejméně obyvatel v exekuci má Kraj Vysočina, a to necelých 22 tisíc. Nejmenší podíl lidí v exekuci pak vykazuje Zlínský kraj, jen 4,18 procenta. Poměrně vysoké procento obyvatel v exekuci žije v Praze, kde jí čelí více než šest procent lidí.