Exekuce přinášejí lidem jen další bídu. Šanci na zlepšení mají malou, tvrdí expert

Daniel Hůle

Exekucemi nejhůře postižené regiony jsou Karlovarský a Ústecký kraj. O tom, jak velkou zátěží pro ně exekuce jsou a jak proti nim mohou bojovat, hovořil v pořadu K věci Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku ze společnosti Člověk v tísni.

„Exekuce přináší kraji bídu. Prostředí je spojeno s větší kriminalitou, protože chudší lidé jsou zoufalejší. To často vede k tomu, že zkouší někde štěstí a hrají na automatech a tak dále. A tak lidé, kteří mají možnost, se zvednou a jdou žít někam jinam. To kraji neprospěje, protože se zvyšuje podíl lidí, kteří jsou na tom zoufale,“ zdůraznil Daniel Hůle s tím, že nástroje a šance, kterou mají kraje, aby situaci zlepšily, jsou malé.

V Karlovarském i Ústeckém kraji podle něj mají exekuce nějaký kontext. „Ať už se podíváme na nezaměstnanost, celkovou chudobu, nevzdělanost, ale například i míru sebevražd a podobně, tak to jsou stabilně deprivované regiony. To má prapůvod v odsunu sudetských Němců, kdy se naprosto přerušila kontinuita vývoje regionů a změnila se struktura obyvatelstva,“ vysvětlil Hůle.

Podle něj je největším problémem především zoufale nízké vzdělání lidí. „To se točí dokola a s tím bohužel souvisí i ne úplně šťastná role politiků na obecní i krajské úrovni, kteří by to měli řešit,“ dodal Hůle.

Dotace rozkradly lokální mafie

Například ve Zlínském kraji podle něj matky s nejvýše základním vzděláním porodí 2 až 3 procenta všech dětí, ale například ve městě Bílina v Ústeckém kraji jich je až 36 procent. „To je propastní rozdíl ve vzdělanosti. A není to jen Praha a zbytek, ale jsou to sudetské kraje a případně některé další regiony, kde je příležitostí méně. Vzdělanější lidé odtamtud prchají do vzdělanějších center, kde mají lepší příležitost, a situace se tak moc nemění,“ uvedl Hůle.

Doplnil, že tomu nepomohlo ani minulé programovací období Evropské unie, kdy byla kladena velká odpovědnost za redistribuci dotačních prostředků právě na krajské reprezentace. „A tak dnes vidíme důsledky z procesů, kde řádově někdy i deset až čtrnáct miliard dotací bylo rozkradeno lokálními mafiemi, které si rozdělují cokoliv, co tam přiteklo. To znamená, že jakmile necháme krajské reprezentace rozhodovat o takových otázkách, jako jsou peníze nebo vzdělanost, tak to většinou dopadá tak, že se na tom napakují například někteří politici a chudší lidé z toho nic nemají,“ myslí si odborník na dluhovou problematiku.

Nemravné odměny pro advokáty

Hůle dodal, že v Bílině je asi 16 tisíc obyvatel a jedinou střední školou tam je gymnázium. „A když se tam 36 procent dětí rodí matkám, které často ani nemají základní vzdělání, tak děti ani nemají perspektivu jít na učební obor. Gymnázium je pro ně nedosažitelné, tak radši založí rodinu,“ tvrdí.

Podle něj se navíc nedaří hodně zadluženým lidem z dluhové pasti dostávat. A tak sice nepatrně klesá počet exekucí, ale zvyšuje se podíl lidí, kteří mají na krku více než jednu exekuci. „Máme za sebou desítky let, kdy byly uplatňovány naprosto nemravné odměny advokátů. Ty byly daleko vyšší než třeba u právníků v Německu, tak se i na malé dluhy nabalí ohromné částky,“ uvedl Hůle.

Exekuce se týkají dvou milionů Čechů

Zároveň přidal ukázku z praxe. „Když někdo dlužil deset korun, je proti němu vydána exekuce ve výši 21 tisíc korun. Takže když pak máte šest, deset, patnáct malých dluhů, tak ve výsledku dlužíte statisíce korun bez ohledu na to, jak byl ten dluh velký,“ řekl s tím, že malé dluhy si například nesou i děti, za něž rodiče něco nazaplatili.

V exekucích je zhruba 800 tisíc lidí, včetně rodinných příslušníků se to týká až dvou milionu lidí v Česku. K jedné exekuci podle odborníka může dojít snadno. „Někde něco nezaplatíte, nepřeberete si poštu, je vám doručována na jiné místo, a exekuce může být raz dva. Pokud máte dvě exekuce, je to případ nějaké neblahé situace, ale tři exekuce, to už je jasný symptom, že je nějaký zásadní problém,“ řekl Hůle. Dodal ovšem, že neférových půjček je už alespoň nabízeno nesrovnatelně méně, než tomu bylo dříve.

Malér, který se valí na Česko

Exekuční systém se podle něj v budoucnu změní, ale mnoho Čechů si táhne spousty exekucí z minula. „Nabalily se malé listiny pro ohromné příslušenství, a to v tuto chvíli není řešitelné jinak než insolvencí,“ upozornil Hůle.

Zároveň varoval před „malérem, který se na Česko valí“. Na jaře podle něj lidé nebudou schopni splácet úvěry, jejichž splátky kvůli koronaviru odložili. „Kromě zdravotnických rizik je potřeba myslet i na to, aby byla přijata směrnice Evropské unie o oddlužení. Aby lidé, kteří zbankrotují, a bude jich hodně, měli šanci se z maléru dostat,“ dodal Daniel Hůle.

Tagy: