Všichni asi slyšeli pověsti o Nessie, dlouhokrkém tvorovi žijícím v hlubokých vodách jezera Loch Ness nedaleko skotského Inverness. Až dosud se většina odborníků shodovala, že jde maximálně o zábavný a dobře smyšlený příběh. Jenže nyní vědci prohlásili, že existence legendární lochneské příšery je „pravděpodobná“.
Nově nalezené fosílie naznačují, že některé druhy plesiosaurů, tradičně považovaných za mořské tvory, mohly žít i ve sladkých vodách. Někteří odborníci se přitom domnívají, že bájná lochneská příšera je právě plesiosaurus, plaz s malou hlavou a dlouhým krkem, který vyhynul asi před 65,5 milionu let.
Jedním z důvodů, proč byla tato domněnka dříve zavrhována, je skutečnost, že tito plazi potřebují slanou vodu, takže by ve sladkovodním jezírku nebo jezeře žít nemohli.
Přímých důkazů ještě není mnoho
Jenže před časem byly fosilie malých plesiosaurů nalezeny v říčním systému starém 100 milionů let v marocké poušti Sahara. Objev naznačuje, že někteří plesiosauři mohli žít ve sladké vodě, a dokonce i ve vnitrozemí.
Zkameněliny našli vědci z University of Bath a University of Portsmouth ve Velké Británii a Université Hassan II v Maroku. Vypátrali také zuby, které napověděly, čím se plesiosauři živili. „Ve skutečnosti nevíme, proč se plesiosauři nacházeli ve sladkých vodách,“ cituje tým vědců web BBC.
V tiskové zprávě univerzity v Bathu se uvádí, že nový objev ukazuje, že možnost přežití lochnesské příšery ve skotském jezeře je nyní „pravděpodobná“. Stále však není velké množství důkazů o tom, aby se výskyt bájného zvířete mohl potvrdit.