reklama

Bála jsem se, že umře, vzpomíná partnerka prvního pacienta léčeného remdesivirem

Je to asi nejznámější český pacient nakažený koronavirem. Taxikář Robert Markovič, který kvůli koronaviru bojoval o život. Jako prvního v Česku ho léčili experimentálním lékem remdesivir. V úterý ho lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice propustili domů. Přijela pro něj celá rodina a jeho partnerka Michaela poskytla CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor.

reklama

„Samozřejmě jsem nemohla ani spát, a ta noc byla strašně dlouhá. Nemohla jsem se dočkat... Hrozně jsme čekali na ten moment, kdy si pro něj takhle pojedeme a odvezeme si ho domů,“ uvedla v rozhovoru jeho partnerka Michaela.

Případ Roberta Markoviče byl v České republice zlomový, protože jako jediný pacient dostal experimentální lék remdesivir. V nemocnici strávil téměř dva měsíce. Před osmi týdny to s Robertem totiž nevypadalo dobře. Situace byla o to těžší, že v té době bojovala s koronavirem celá rodina. „To bylo právě nejhorší no, protože muž mi ležel v nemocnici a bojoval o život. My jsme všichni, včetně mojí sestry a neteře, byly pozitivní. Jeho sestra vlastně byla pozitivní taky, jeho syn taky, takže se toho na nás sesypalo hrozně moc v tu chvíli,“ pokračovala Michaela. Dnes už jsou všichni zdraví a společně se vracejí do běžného života.

Podle lékaře Michala Šotoly z I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN má pacient před sebou poměrně náročnou rehabilitaci. „Bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho léčba poměrně rozsáhlých ran a bude třeba sledovat i jeho nález na plicích,“ uvedl Šotola. Markovič řekl, že bude muset denně cvičit a získat znovu svalovou hmotu. „Boj ještě neskončil a plně si to uvědomuji,“ uvedl. K práci taxikáře se už vracet nechce, zvažuje nabídku od firmy, která rozváží mezi nemocnicemi krev.

Antivirotikum remdesivir firmy Gilead podává VFN také dalšímu pacientovi, jednoho léčí i Fakultní nemocnice v Motole. Do testování léků v Česku je zapojena rovněž Nemocnice Na Bulovce a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Žádný z léků na COVID-19 není oficiálně schválený, u všech jde o experimentální léčbu. Kromě remdesiviru se podávají také léky na HIV, malárii nebo chřipku včetně japonského Favipiraviru, který by měla dostat také asi stovka českých pacientů. Lékaři navíc testují možnost nemocné léčit krevní plazmou uzdravených.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

reklama