Bála jsem se, že umře, vzpomíná partnerka prvního pacienta léčeného remdesivirem

Partnerka propuštěného muže

Exkluzivní rozhovor s partnerkou taxikáře

Je to asi nejznámější český pacient nakažený koronavirem. Taxikář Robert Markovič, který kvůli koronaviru bojoval o život. Jako prvního v Česku ho léčili experimentálním lékem remdesivir. V úterý ho lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice propustili domů. Přijela pro něj celá rodina a jeho partnerka Michaela poskytla CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor.

„Samozřejmě jsem nemohla ani spát, a ta noc byla strašně dlouhá. Nemohla jsem se dočkat... Hrozně jsme čekali na ten moment, kdy si pro něj takhle pojedeme a odvezeme si ho domů,“ uvedla v rozhovoru jeho partnerka Michaela.

Případ Roberta Markoviče byl v České republice zlomový, protože jako jediný pacient dostal experimentální lék remdesivir. V nemocnici strávil téměř dva měsíce. Před osmi týdny to s Robertem totiž nevypadalo dobře. Situace byla o to těžší, že v té době bojovala s koronavirem celá rodina. „To bylo právě nejhorší no, protože muž mi ležel v nemocnici a bojoval o život. My jsme všichni, včetně mojí sestry a neteře, byly pozitivní. Jeho sestra vlastně byla pozitivní taky, jeho syn taky, takže se toho na nás sesypalo hrozně moc v tu chvíli,“ pokračovala Michaela. Dnes už jsou všichni zdraví a společně se vracejí do běžného života.

Prosil jsem, aby mě odpojili, vzpomíná na nejtěžší chvíle taxikář nakažený koronavirem

O třiapadesátiletém taxikáři z Prahy, kterého jako prvního pacienta v Česku léčili americkým experimentálním lékem Remdesivir, slyšeli snad už všichni. Málokdo ale tuší, co všechno si ode dne, kdy se mu přitížilo, musel prožít. Přinášíme vám rozhovor, ve kterém pan Robert vypráví o nejtěžších chvílích svého života, ale taky o naději a plánech návratu domů.

Podle lékaře Michala Šotoly z I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN má pacient před sebou poměrně náročnou rehabilitaci. „Bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho léčba poměrně rozsáhlých ran a bude třeba sledovat i jeho nález na plicích,“ uvedl Šotola. Markovič řekl, že bude muset denně cvičit a získat znovu svalovou hmotu. „Boj ještě neskončil a plně si to uvědomuji,“ uvedl. K práci taxikáře se už vracet nechce, zvažuje nabídku od firmy, která rozváží mezi nemocnicemi krev.

Antivirotikum remdesivir firmy Gilead podává VFN také dalšímu pacientovi, jednoho léčí i Fakultní nemocnice v Motole. Do testování léků v Česku je zapojena rovněž Nemocnice Na Bulovce a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Žádný z léků na COVID-19 není oficiálně schválený, u všech jde o experimentální léčbu. Kromě remdesiviru se podávají také léky na HIV, malárii nebo chřipku včetně japonského Favipiraviru, který by měla dostat také asi stovka českých pacientů. Lékaři navíc testují možnost nemocné léčit krevní plazmou uzdravených.

Tagy: