Exotické rostliny na zahrádkách? Z chlouby se může stát nebezpečný nepřítel

Křídlatka japonská, bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá – dříve vysazované pro potěchu, dnes likvidované herbicidy. Nic jiného totiž na některé invazní druhy rostlin nezabírá. Už brzy se k nim mohou přidat další. Jak tomu zabránit a proč se vracet k tomu, co měly na zahrádkách naše prababičky?

Najdete ji podél cest, toků, na mezích, v parcích, zkrátka téměř všude. Křídlatka japonská má rozsáhlý oddenkový systém a její kořeny mohou sahat až 3 metry pod zem. „Většina invazních druhů je okrasného původu. To je případ i křídlatky japonské. Pokud se jí chcete zbavit, je důležité hlavně nemanipulovat se zeminou v jejím okolí. Jediné, co na ni působí, je herbicid,“ říká Jan Pergl z Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Dalším obtížným protivníkem je bolševník velkolepý, který může dorůstat až 5 metrů a šťáva z jeho lodyhy dokáže bolestivě poleptat kůži. „V západních Čechách se rozšířil po druhé světové válce ze zahrádek sudetských Němců, kteří si ho vysazovali na pozemcích jako okrasnou rostlinu. Po jejich vystěhování dostal bolševník možnost šířit se. Narušení půdy po rozšíření vojenského prostoru mu v tom hodně pomohlo,“ vypráví Pergl a jako další příklady invazních druhů jmenuje kolotočník ozdobný nebo netýkavku žláznatou.

Za úspěchem bolševníku nebo netýkavky v zamořování naší přírody stojí však ještě jeden faktor – hospodaření s krajinou. Od intenzivního vypásání pozemků hospodářskými zvířaty, které drželo nezvané hosty na uzdě, se po druhé světové válce upustilo. Zvířata se zavřela do ohrad a velkochovů a invazní rostliny se pak mnohem snadněji a rychleji šířily.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Na statut „invazní druh“ u nás v současné době aspiruje i oblíbený „motýlí keř“ neboli komule Davidova. „V Rakousku je už dost invazní, viděl jsem to i ve Švýcarsku a v Itálii. V Belgii a v Německu to začíná a bude to problém. S nastupující klimatickou změnou, kdy budou zimy mírnější, by se pak motýlí keř mohl stát velkým problémem i u nás,“ varuje Pergl a radí – než si nějakou rostlinu vysadíte na zahradě, zjistěte si, jak se jí dá zbavit (pokud vůbec). A tím rozhodně není myšleno rostlinu vyrýt a hodit třeba za plot.

Láká vás mít na zahrádce to, co měla i vaše prababička? Obnovení původních druhů má skutečný smysl – ale jen v případě, že jde opravdu o druhy původní. „Pokud vezmu původní druhy květin z jižní Moravy a vysadím je v Podkrušnohoří, pak to taky není správný přístup. A když si koupím směs lučního kvítí z velkovýrobny a budu ji vysévat na krkonošských loukách, přírodě rozhodně neprospěji,“ připomíná odborník na invazní druhy Jan Pergl.

Jak na živou českou zahradu?

Přes záplavu exotiky možná někteří zahrádkáři zapomněli na druhy stromů a rostlin, které jsou magnetem jak pro hmyz, tak pro ptáky. Třeba jeřáb břek a jeřáb muk lákají jak opylovače, tak ptactvo v nižších polohách. O něco výše se pak daří jeřábu ptačímu. Sáhnout můžete i po ptačím zobu obecném – keři, který hostí mimo jiné i lišaje smrtihlava, nebo dřišťálu obecném. „Studie porovnávající náš dřišťál a ty, které jsou pěstované v zahradách jako okrasné, prokázala, že dřišťál obecný svědčí mnohem více rozmanitosti hmyzu,“ říká entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a České společnosti entomologické.

Pokud žijete v jižních Čechách nebo na jihozápadě Moravy, vhodnou dřevinou pro vaši zahradu by mohl být tavolník vrbolistý, na kterém se vyskytuje ohrožený druh motýla bělopásek tavolníkový. Pro jižní Moravu a střední Čechy je pak vhodný dřín obecný. Tahle nektarodárná dřevina je neocenitelná pro první opylovače a díky plodům bohatým na vitamin C i pro naši imunitu. „Z bylin je skvělou volbou divizna velkokvětá a malokvětá, které jsou hotovým hmyzím hotelem. Opylovači mají rádi i hluchavkovité a miříkovité, láká je také fenykl, kmín a dobromysl. Na vlhčích stanovištích je pak pro motýly jasným vítězem srpice barvířská,“ vyjmenovává Šípek.

Život mezi drny

Podle entomologa Petra Šípka jsou kromě invazních druhů rostlin problémové i druhy expanzivní. „Nejvíce bojujeme s třtinou křovištní, která působí větší ekologické škody než bolševník velkolepý,“ říká Šípek. Třtina totiž hmyz připravuje o místo k životu, které se běžně nachází v řídkém porostu mezi drny. Expanzní rostlinou se stala i kopřiva, šípek nebo trnka.

Pokud se chcete pouštět do likvidace invazních nebo expanzních druhů na vaší zahradě, je potřeba nejdříve zjistit jak na to. Neodborným zásahem totiž můžete situaci ještě zhoršit. Například trnovník akát není radno kácet. „Místo kácení je potřeba strom navrtat a počkat, až uschne, protože když se pokácí, zregeneruje zespoda a už se ho prakticky nejde zbavit,“ upozorňuje Jan Pergl z Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Jak zatočit se škůdci u vás na zahradě bez zbytečné chemie? Přečtěte si ZDE.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér
Politika

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:47

Rusové ostřelovali obytnou čtvrť v Nikopolu. Vypálili přes 30 raket, tvrdí gubernátor

10:37

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

10:09

Rusko znovu varovalo Spojené státy před kroky, které by mohly vést k přerušení diplomatických vztahů, řekl ruský diplomat agentuře TASS.

09:43

Dočasnou ochranu získalo v pátek na 900 uprchlíků, celkem přes 411 500

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice ze Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená. Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům v minulých týdnech s vypětím sil zastavit, jiskry však létaly i desítky metrů daleko.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Rushdieho měl pobodat 24letý sympatizant íránského režimu. Stoupenci islámu čin oslavují

Útočníkem, který v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, má být čtyřiadvacetiletý Hadi Matar z New Jersey. Uvedla to policie. Příznivci íránské vlády na sociálních sítích čin oslavují a varují, že podobný osud čeká i další nepřátele islámu. Podle médií Matar sympatizuje s íránským režimem a Islámskými revolučními gardami.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Povinné topení jen do 18 stupňů? Lidé se bojí kontrolorů u dveří i peněžních pokut

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Ženský fotbal baví, Česko absolutně nestíhá. Jsme v začarovaném kruhu, zní z reprezentace

Nejlepší reklama na ženský fotbal. Tak se mluví o nedávno skončeném mistrovství Evropy, které trhalo rekordy ve sledovanosti i návštěvnosti. Turnaj ovládnutý domácími Angličankami zároveň mohl posloužit jako výchovná facka pro české prostředí stále nezřídka razící názor, že „ženy kopající do míče nikoho nezajímají“. I o pokřiveném pohledu mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS asistentka trenéra reprezentace Blanka Pěničková.

Domácí zpravodajství

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.