360°, Petr Jákl, Jan Noháč, Pavel Havlíček - 20.8. v 21:20
Německé kancléřce Angele Merkelové se opozičního předáka Alexeje Navalného z vězení dostat nepodaří. Pro ruského prezidenta Vladimira Putina se jedná o příliš citlivé téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Jak dopadne návštěva Merkelové v Rusku, se podle odborníka dalo očekávat.
Německá kancléřka Angela Merkelová je v Rusku na „rozlučkové cestě“. Letos po 16 letech na svém postu končí. Na tiskové konferenci byla kancléřka k prezidentu Vladimiru Putinovi velmi kritická. „Myslím, že to odpovídá realitě německo-ruských vztahů i širších vztahů mezi Ruskem a Západem,“ vysvětlil Havlíček.
Merkelová Putina vyzvala, aby propustil opozičního předáka Alexeje Navalného, který se loni v Berlíně léčil po otravě a z útoku na svou osobu viní ruské úřady. Havlíček si myslí, že neexistuje reálná šance, aby se kancléřce podařilo Navalného dostat z vězení. „Pro Rusko to je velmi citlivá záležitost. Proběhnou tam parlamentní volby, které jsou poměrně důležité a Rusko je využívá k tomu, aby vytvořilo co největší tlak na opozici a kritické hlasy proti kremlovské linii,“ řekl analytik.
„Kdyby Navalnyj vyšel dnes z vězení, mohl by ruskou společnost pomoci mobilizovat. To je pro režim Vladimira Putina nebezpečné s ohledem na parlamentní i prezidentské volby,“ dodal Havlíček.
Nord Stream 2 není pro Německo zásadní projekt
Německo má ale s Ruskem také společné téma, které obě země spojuje – plynovod Nord Stream 2, který je před dokončením. Jeho stavbu původně chtěly zablokovat Spojené státy. Americký prezident Joe Biden nakonec ustoupil od uvalení sankcí, které už v minulosti sliboval jeho předchůdce Donald Trump.
„Je to kontroverzní záležitost. Tento projekt je svým způsobem děditctvím Angely Merkelové, proto do Moskvy odjela vyjednávat. Návštěva bude pokračovat v Kyjevě, protože to musí být Ukrajinci, kteří s tím nakonec budou souhlasit za cenu německých investic do ukrajinské energetiky a záruk, které Německo dalo Ukrajině. Tak aby šel přes ní plyn dále i po roce 2024, kdy vyprší smlouva mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl Havlíček.
„Obecně tato dohoda a vývoz plynu a ropy na Západ jsou důležitější pro Rusko. Hlavní kasička je totiž pořád na Západě. Není to dnes Německo, které závisí na ruských dodávkách. Je to trošku paradoxní – Nord Stream 2 není pro Německo zásadním projektem. Přestože do něj Angela Merkelová tolik diplomaticky investovala. Jedná se trošku o nechtěné dědictví po bývalém kancléři Gerhardu Schröderovi,“ uvedl analytik.