Počasí 12. 8. 2023 (7:22)
Anomálie spojené s meteorologickým jevem El Niño neustále zesilují a budou mít dopad na počasí během nadcházejícího podzimu a zimy. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Podle něj v současnosti existuje zhruba 95procentní šance, že El Niño skončí až v roce 2024. Zmiňovaný jev se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti a mívá dopady na území celé planety včetně Evropy.
„Podle nejnovějšího výhledu je 95procentní šance, že El Niño vydrží přes nadcházející zimu. S pravděpodobností 66 procent půjde o silný jev,“ uvedl NOAA ve své zprávě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čeká nás horký víkend, teploty přesáhnou 30 °C. Sledujte, kde padnou extrémy
El Niño je nepravidelný jev, při němž se mění teploty a tlak ve východní části Tichého oceánu. Tyto změny výrazně ovlivňují srážky a tlakové vzorce v tropech. To může v důsledku vést ke změnám počasí po celém světě. El Niño tak ovlivňuje i evropské počasí, i když méně než například severoamerický kontinent.
Přichází éra globálního varu. Tak vysoké teploty tu nebyly 120 tisíc let, červenec láme rekordy
Letošní červenec se velmi pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii. Shoduje se na tom hned několik vědců. Podle jejich odhadů naše planeta něco podobného nezažila 120 tisíc let. K omezení růstu globální teploty a zabránění nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres.
Letos začalo působení jevu El Niño v Tichém oceánu 8. června, upozornil NOAA. Podmínkou pro vyhlášení jevu je meziměsíční zvýšení teplot ve východním a středním rovníkovém Pacifiku o 0,5 stupně Celsia. Obvykle El Niño trvá 9 až 12 měsíců.
Zpráva NOAA kromě jiného poukazuje na rychle rostoucí intenzitu jevu. Experti proto očekávají, že El Niño bude mít výrazné dopady na počasí ve Spojených státech, Kanadě i Evropě, a to v době podzimní i zimní sezony na přelomu roku 2023 a 2024. Na jaře příštího roku by už měl jev rychle zeslábnut.
Dopady jevu se nemusejí vždy vyznačovat oteplením. V případě Evropy by měl El Niño během zimních měsíců znamenat ochlazení a přinést více srážek nad střední a jihozápadní část kontinentu. Naopak v jihovýchodní Evropě a ve Skandinávii experti v zimě očekávají méně srážek.