Bývalý prezident České republiky Václav Klaus je zarytým odpůrcem vládních nařízení v boji proti koronaviru. Po čtvrtečním zpřísnění opatření vystoupil s tvrdou kritikou vlády. Klaus je označuje za neúčinná a pouze podle něj ničí obživu statisíců lidí. Kromě toho navíc bourají i vzdělávání mladších generací a přetrhávají rodinné vazby.
Klaus kritizuje to, že nová zpřísněná opatření nebudou mít na šíření koronaviru žádný vliv, stejně jako ta předchozí. „Těmto zákazům padla za oběť existence a obživa statisíců lidí, veřejné finance a vzdělávání mladé generace,“ tvrdí Klaus prostřednictvím prohlášení svého institutu.
Prymula: PES nedává logiku. Největší hrozbou jsou koronavirové mutace
Systém PES nedává logiku a aktuálně vůbec nefunguje. Ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten dále řekl, že nyní jsou pro nás největší hrozbou koronavirové mutace. Kromě Prymuly byli dalšími hosty speciálu prezident České lékařské komory Milan Kubek, anesteziolog Martin Balík a stomatolog Radek Mounajjed.
Neúčinnost opatření podle něj dokládá i vývoj epidemie v jiných zemích, které se k podobným zákazům neuchýlily. Aktuálně přitom vláda Andreje Babiše (ANO) pouze „imituje politiku některých sousedních zemí a bruselských úřadů“.
Exprezident navíc viní Babišův kabinet, že kvůli svému jednání v posledních měsících ztratil důvěru obyvatel. „Vláda zcela prohospodařila důvěru občanů odmítáním diskuse a postihováním kritiků, záměrným šířením strachu, manipulací s daty, nesmyslnými, ale vědecky se tvářícími systémy, na jejichž základě zlikvidovala společenský život, i když jejich výsledky sama nedodržovala,“ kritizuje exprezident a coby zmiňované systémy udává například tzv. semafor či protiepidemický systém PES.
Jednáte s námi jako s nedospělými, kritizuje Klaus vládu
Bývalý prezident kritizuje i formu vyhlašování nových pravidel. „Je s námi jednáno jako s nedospělými jedinci. Vláda se už neobtěžuje zdůvodňovat svá rozhodnutí jakýmikoli daty. Když začínají chybět dostatečně hrozivá data, vláda začíná mluvit o jakýchsi nových, tu britských, tu jihoafrických, tu brazilských mutacích koronaviru,“ stěžuje si na vládu Klaus.
Hamáček: Kolegové z opozice asi spadli z Marsu. Situace je nejhorší, jaká mohla být
„Když jsem poslouchal kolegy z opozice, tak mám pocit, že spadli z Marsu a situaci nevidí. Je úplně nejhorší, jaká mohla být. Máme plné špitály a stoupající epidemii,“ varoval v televizi CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Také uvedl, že pokud kapacita v nemocnicích přeteče, nebude čas ani na pacienty s infarktem, po autonehodě nebo se zlomenou nohou.
Ta Babišova už prý nesmí pokračovat v rozbíjení tolik potřebných rodinných vazeb či v zákazech setkávání dětí s rodiči a prarodiči. Kvůli tomu totiž podle něj dochází k izolaci a pocitu úzkosti opuštěných členů rodin.
Klaus rovněž napadá vládní strategii, která spočívá v proočkování populace. Vzhledem k tomu, že bývalý prezident sám často vystupuje proti očkování proti koronaviru, mu tento plán vadí. „Vláda vytváří falešný dojem rychlé ‚spásy‘ v očkování vakcínami, jejichž účinnost dosud nebyla dostatečně prokázána,“ zmiňuje Klaus.
Výstup na demonstraci i návštěva restaurace bez roušky
Exprezident dává svůj nesouhlas s opatřeními najevo dlouhodobě. Nedávno například vystoupil na demonstraci v Praze, která byla namířená právě vůči vládním nařízením v boji proti koronaviru. Nedávno ho vyfotografovali v restauraci bez povinné roušky. Bez ní chodil i v říjnu před Obecním domem, za což dostal pokutu 10 tisíc korun. S tou však Klaus nesouhlasí.
Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc hlásil, že koronavirus není tak nebezpečný, jak vláda poukazuje. „Jsem přesvědčený, že jet rychlostí 130 kilometrů v hodině po dálnici z Prahy do Brna je daleko větší riziko než covid. Vím, že jsem riziková skupina a myslím, že má imunitní síla není největší,“ prohlásil tehdy bývalý prezident České republiky.