Exprezident Zeman je po operaci nedokrvené nohy stabilizovaný. Jeho stav je ale vážný

Exprezident Miloš Zeman

Miloš Zeman je ve vážném stavu

Bývalý prezident Miloš Zeman je po čtvrteční operaci ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Jak dlouho zůstane v nemocnici v pražském Motole, nelze nyní určit. Nemocnice to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Podle ní byl exprezident operován kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Brzké uzdravení Zemanovi popřál jeho nástupce v prezidentské funkci Petr Pavel.

Exprezident podle vyjádření nemocnice „absolvoval hybridní výkon se zprůchodněním tepny a obnovením prokrvení“. Prognózu délky hospitalizace nelze nyní určit, uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková a dodala, že další informace nemocnice poskytne se souhlasem Zemanovy rodiny v pondělí.

ČTĚTE TAKÉ: Nejdřív „lajdáctví“, teď velký Středulův comeback? Rada mu po bouřlivé debatě hlásí podporu

„Přeji panu prezidentovi Zemanovi rychlé uzdravení a brzký návrat z nemocnice domů,“ napsal v pátek odpoledne na síti X prezident Pavel.

Danková také uvedla, že důvodem čtvrteční hospitalizace Zemana byly komplikace související s náhlým nedokrvením v oblasti dolní končetiny způsobeným krevní sraženinou, proto ho lékaři i operovali. Potvrdil to také facebookový profil bývalého prezidenta.

„Komunikaci o hospitalizaci pana prezidenta má plně v kompetenci nemocnice,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí exprezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman již rok není prezidentem. Jak tráví čas? Stále je v kontaktu s mnoha politiky

Od doby, co Miloš Zeman předal prezidentskou funkci Petru Pavlovi, uběhl přesně rok. I když se nejdříve zdálo, že se bývalá hlava státu spíše stáhne do ústraní, nakonec se Zeman – skrze nejrůznější setkání s aktivními politiky – objevuje ve veřejném prostoru častěji, než se očekávalo. Kteří politici exprezidenta poctili návštěvou v jeho kanceláři? A jak Zeman hodnotí současnou vládu?

Podle webu Blesk.cz v Motole absolvoval vyšetření, které odhalilo komplikaci, kvůli níž v nemocnici zůstal. Hospitalizace souvisí i s cukrovkou, kterou bývalá hlava státu dlouhodobě trpí, potvrdil pro web Ovčáček.

Ještě ve středu byl přitom Zeman ve své prezidentské kanceláři v Dejvicích, kde přijal mimo jiné šéfku poslanců hnutí ANO Alenu Schillerovou.

Už na začátku prvního Zemanova funkčního období lékaři informovali o tom, že trpí polyfunkční neuropatií, kvůli které ztrácí cit v nohou, což bývá neurologická komplikace při cukrovce. Sám Zeman v září 2016 prohlásil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni.

V listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu „odešla cukrovka“. Jeho lékař Miloslav Kalaš tehdy vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a zhubnutí. V dubnu 2021 Zeman oznámil, že se rozhodl přesunout na vozík.

VIDEO: Miloš Zeman o únorových protestech farmářů

Během svého desetiletého prezidentského mandátu byl v nemocnici několikrát. Ve velmi vážném stavu byl po sněmovních volbách v roce 2021, kdy v Ústřední vojenské nemocnici strávil 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili.

Z nemocnice se tehdejší prezident vrátil do lánského zámku, kde trávil většinu času do konce mandátu. Staraly se tam o něj nepřetržitě zdravotní sestry, které o něj pečují i po jeho odchodu z funkce v jeho nedalekém nově postaveném domě v Lánech.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Primátor bez roušky? Ostuda, řekl expert. Svoboda prý promarnil šanci na nárůst autority

Tagy: