Denní nárůst počtu případů covidu v ČR potřetí v týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty. Více nakažených bylo naposledy od 20. dubna. Za čtvrtek totiž v Česku přibylo 3 638 nakažených, což je o 2 102 více než před týdnem. 20. dubna letošního roku zaznamenaly laboratoře 3 800 případů. V ČR je ale stále aktuálně 10. nejméně zasaženou zemí EU.
Stejně prudce se zvyšují počty hospitalizovaných s covidem. Ke čtvrtku vystoupaly na 771 lidí, což je nejvyšší množství od 25. května. Ve vážném stavu je 119 lidí. Ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne je hospitalizovaných nyní skoro o tři pětiny více. Také úmrtí spojených s nemocí značně přibývá. Jen za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva 58 lidí, zatímco třeba za celé září bylo zaznamenáno 44 úmrtí a za srpen 27.
Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat
Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.
Spolu s denními nárůsty počtů nakažených stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K pátku toto číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo ze čtvrtečních 134 na 154 případů nákazy. V pondělí přitom bylo incidenční číslo ještě pod stovkou, na 90 případech.
Stoupá počet testů
Zvyšuje se rovněž počet provedených testů na koronavirus. Předchozí čtvrtek bylo provedeno zhruba 29 tisíc PCR a 55 tisíc antigenních testů, kdežto tento týden ve středu asi 38 tisíc PCR a 53 tisíc antigenních testů.
Množství nakažených se ale zvyšuje více než počet testovaných, takže vytrvale rostou podíly odhalených případů covidu na počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,69 procenta za předchozí čtvrtek na 1,93 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl ze 4,33 na 6,84 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 7,53 na 14,61 procenta, což je nejvíce od 27. dubna.
Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,72 milionu případů COVID-19. Zemřelo 30.593 nakažených.
Postavení Česka v EU
Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je v EU nyní nejhorší situace v Lotyšsku (1 257 případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem bylo druhé s 864 případy). Druhou nejpostiženější zemí je Litva s 1 163 případy na 100 tisíc obyvatel (před týdnem byla první s 972 případy). Třetí je další z pobaltských států, Estonsko, které za posledních 14 dní zaznamenalo 1 087 případů (před týdnem bylo s 859 případy rovněž třetí).
Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.
V České republice počty případů rostou, s týdenním sumářem 146 případů na sto tisíc obyvatel je nyní desátou nejméně postiženou zemí EU (před týdnem byla s 98 případy devátá od konce). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
Nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny hlásí Rumunsko (226 mrtvých na milion obyvatel, před týdnem bylo se 164 mrtvými druhé). Druhé je Bulharsko, které bylo nejhorší od začátku září a nyní má 178 mrtvých na milion obyvatel (před týdnem 168 mrtvých). Třetí zůstává Litva (134, před týdnem 120 mrtvých).
ČR je s počtem 6,6 mrtvých na milion obyvatel za dva týdny šestou nejméně postiženou zemí v EU (před týdnem ČR měla 4,6 mrtvých na milion obyvatel a byla rovněž šestá od konce).