reklama

Vláda neobhajitelně selhala. Školy jsou kvůli sporům ministrů pod tlakem, tvrdí Baxa

Poslanec ODS Martin Baxa se tvrdě opřel do plánů z dílny ministerstva zdravotnictví na částečný návrat roušek do školní výuky. Ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že daleko lepší by bylo testování v krajích s nejhorší epidemickou situací. Baxa společně s poslancem za ANO Jiřím Maškem zkritizovali i spory mezi resorty školství a zdravotnictví.

reklama

Vláda ve středu zpřísnila některá opatření, jen na restrikcích pro školy se neshodla. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce, aby v krajích s nejhorší epidemickou situací nosily děti starší 12 let roušku i při výuce ve třídě. Návrh ale vadí ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), který prosazuje spíše testování.

„Dochází k neobhajitelnému selhání vlády směrem ke školám. Naší prioritou musí být, aby se školy tento rok nezavřely, nemůžeme si to znovu dovolit. Jenže proti pandemii jsou zatím nechráněné. Spory mezi ministry znamenají, že nejsou opatření a školy jsou vystaveny tlaku,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec ODS Martin Baxa.

Rozpor uvnitř vlády se nelíbí ani poslanci za hnutí ANO Jiřímu Maškovi. „Co se týče roušek, probíhá bouřlivá diskuse mezi ministry. Nevím, jestli je to dobře. O problému se ale má diskutovat. Z mého pohledu je návrh zdravotnictví diskutabilní. Souhlasil bych s tím v místech, kde je třída v karanténě. Roušky by pak měl zbytek školy, s čímž bych neměl problém,“ uvedl Mašek.

Respirátory poškodí kvalitu výuky

Podle Baxy jsou jen dvě cesty, jak čelit šíření covidu ve školách. První je plošné zavedení respirátorů. „To poškodí kvalitu výuky a situaci nevyřeší,“ pronesl poslanec ODS. Druhou cestou je prý částečné testování.

„Považuji za chybu, že došlo ke zrušení screeningového testování na přelomu října a listopadu. Bylo by řešením, aby v krajích s horší situací docházelo k omezenému testování. Školy po tom volají,“ prohlásil Baxa.

Je namístě znepříjemnit neočkovaným život

Za středu přibylo v Česku podruhé za sebou přes tři tisíce nově nakažených, roste také počet hospitalizovaných a zemřelých. „Jsme pořád ve stavu, který je zvládnutelný z hlediska poskytování veškeré zdravotní péče. Tady není třeba strašit. Infekce jsou u mladých neočkovaných,“ zhodnotil situaci Mašek.

Podobně mluvil v Novém dni na CNN prima NEWS také epidemiolog Roman Prymula. Epidemie podle něj bude ještě sílit, ale k vyčerpání kapacity českého zdravotnictví by dojít nemělo.

Vláda mimo jiné rozhodla o tom, že dospělí neočkovaní si budou muset od listopadu platit preventivní testy na COVID-19 sami. Z veřejného zdravotního pojištění se budou testy hradit pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným či dokončeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat.

„Jiné státy už zpoplatnění udělaly. Nikdy není pozdě. Musíme dát lidem vybrat. Vakcinace nebude nikdy povinná. Neočkovaným jen znepříjemní život tím, že se budou muset nechat testovat. To je namístě,“ zastal se vlády Mašek.

Baxa však oponoval. Podle něj přišlo zrušení proplácení testů v nejhorší možnou dobu, kdy pandemie opět sílí. „Víme, že lidé, kteří se za současné zhoršující se situace necítí dobře a chtějí se preventivně otestovat, tu možnost ztrácejí. Najednou jim postavíme hráz,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama