Olympijské hry pravidelně dokazují, že sportovní úspěch můžete sklízet téměř v jakémkoliv věku. Ty letošní ilustrovaly široké věkové rozpětí především v soutěžících ve skateboardingu. Největší rozdíl v Tokiu ale nastal mezi zástupkyněmi stolního tenisu a jezdectví. Kolik let dělí Hend Zazaovou a Mary Hannaovou?
V ženské streetové soutěži skateboardingu, který má letos na olympiádě premiéru, zazářila 13letá Momidži Nišijová. Ze svých prvních her si odváží zlatou medaili. V mužské kategorii pak bude o cenné kovy usilovat dánský reprezentant Rune Gilberg, jemuž je 46 let. Jedním z jeho soupeřů bude jen o pár měsíců mladší reprezentant Jižní Afriky Dallas Oberholzer.
Ten na svém Instagramu sdílel, že soutěžní trať je mnohem větší, než na co je zvyklý. „Vše jsem ale vzal v klidu. Máma mi navíc říkala, že se nesmím zranit,“ uvedl 46letý sportovec. Že skateboarding přepisuje historii, ve středu potvrdila i 12letá Kokona Hirakiová. Ziskem stříbra se dívka stala nejmladší olympijskou medailistkou za posledních 85 let.
Podobně statistiky přepsala i Sky Brownová. Ve stejné disciplíně získala britská reprezentantka bronz a ve věku 13 let a 28 dní se stala nejmladší britskou olympijskou medailistkou všech dob, píše web CNN.
Dva konce věkového spektra
Za výjimečné sportovce v Tokiu jsou považovány dvě ženy – Hend Zazaová a Mary Hannaová. Právě syrská hráčka stolního tenisu Zazaová je nejmladší reprezentantkou na olympijských hrách v letošním roce. Při jejím prvním zápase jí bylo přesně 12 let a 204 dní.
Při svém olympijském debutu čelila Rakušance Liu Jiaové, které ve svých 39 letech byla více než třikrát starší než Zazaová. Mladá sportovkyně zkušenější soupeřce podlehla. Nebýt ročního odkladu her kvůli pandemii, Zazaová by soutěžila již ve svých 11 letech. Za odklad je však vděčná. „Mohla jsem více trénovat a být na soustředěních,“ uvedla s tím, že se její výkonnost za rok zvedla.
Na druhé straně věkového spektra figuruje australská jezdkyně Mary Hannaová. V 66 letech je nejstarší závodnicí v Tokiu. Od Zazaové ji dělí 54letý věkový rozdíl. Hannaová se v Tokiu účastní svých sedmých her a je druhou nejstarší ženou, která kdy do olympijských soutěží zasáhla.
Hranice se posouvají
Historická minima a maxima jsou však ještě o pár let jinde. Dosud nejmladším známým olympionikem, který získal medaili, byl 10letý Řek Dimitrios Loundras, který na olympijských hrách v roce 1896 skončil třetí v soutěži družstev na bradlech. Je však možné, že se her účastnil ještě mladší sportovec.
Podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) byl v roce 1900 kormidelníkem nizozemského veslařského páru mladý francouzský chlapec. Zúčastnil se medailového ceremoniálu a byl vyfotografován. Jeho jméno i věk však navzdory mnohaletému výzkumu zůstávají neznámé –odhaduje se, že mu bylo mezi 7 a 12 lety.
Nejmladší olympijskou vítězkou v historii je pak od roku 1936 Američanka Marjorie Gestringová. Na hrách v Berlíně získala zlatou medaili ve skocích do vody, a to ve věku 13 let a 268 dní. Naopak historicky nejstarším držitelem nejcennějšího kovu se v roce 1920 stal švédský střelec Oscar Swahn. Při účasti na jeho třetí a zároveň poslední olympiádě mu bylo 72 let. Za svou kariéru získal šest medailí, z nichž tři byly zlaté.
Pro účast na olympijských hrách není stanovena žádná konkrétní věková hranice. Každá mezinárodní sportovní federace si stanovuje vlastní limity. Gymnastům však musí být minimálně 16 let, aby mohli na hrách soutěžit.