reklama

Medaile nejsou k jídlu, vzkazují organizátoři. Proč olympionici koušou do trofejí?

Pohled na radující se olympioniky, kteří stojí na stupních vítězů s jednou ze tří cenných medailí mezi zuby, je ikonický. Na olympijských hrách v Tokiu si tento moment užila již řada sportovců, mezi nimi i osm českých reprezentantů. K této již zavedené tradici se již vyjádřili i organizátoři her v Tokiu. Proč tedy sportovci do svých medailí koušou?

reklama

Nedělní příspěvek oficiálního účtu organizátorů her v Tokiu na Twitteru se nesl v duchu osvěty. Sportovcům, kteří do medailí koušou, vzkázali, že trofeje skutečně nejsou jedlé. „Chceme jen oficiálně potvrdit, že medaile nejsou jedlé. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu z elektronických zařízení darovaných veřejností. Nemusíte je kousat, ale víme, že to stejně dělat budete,“ informovali s nadsázkou organizátoři.

Oslavu „ukousnutím“ nově získaných trofejí v roce 2012 webu CNN vysvětlil člen výkonného výboru Mezinárodní společnosti olympijských historiků David Wallechinsky. Podle něj jde o snahu uspokojit média. „Stala se z toho posedlost fotografů. Myslím, že se na to dívají jako na ikonický snímek. Na něco, co se pravděpodobně dá prodat. Nemyslím si, že by to sportovci dělali sami od sebe,“ uvedl Wallechinsky.

Kousání trofejí však není výsada olympijských her. Například španělská tenisová hvězda Rafael Nadal se proslavil tím, že „kouše“ část ze všech trofejí, které získá. Především pak z Coupe des Mousquetaires, trofeje mužské dvouhry French Open, kterou ukořistil již třináctkrát.

Při čekaní si uháčkoval pouzdro

Nejtěžší část mají sportovci za sebou – cenný kov vyhráli. Kam ale jejich medaile putují poté? Britský reprezentant Tom Daley, který v pondělí spolu s partnerem Mattym Leem vyhrál soutěž v synchronizovaných skocích do vody na 10 metrů, si během pobytu v Tokiu vyrobil pouzdro. V pandemii se naučil plést a háčkovat, své nově nabyté zkušenosti pak v olympijské vesnici zužitkoval. Zlatou medaili tak bude mít ve vlastnoručně vytvořeném váčku s motivy britské vlajky. Nechce totiž, aby se mu tvrdě vydřená trofej poškrábala.

Jiní sportovci jsou překvapeni samotnou medailí. Slovinský cyklista Primož Roglič, který v časovce jednotlivců získal zlato, nečekal, že bude tak těžká. „Je to vlastně těžký předmět, ale krásný. Jsem nesmírně pyšný a šťastný,“ sdělil médiím.

Kuriózní místo pro medaile si pak vyhradila fotbalistka amerického týmu Christie Ramponeová. Deníku Tampa Bay Times v roce 2008 prozradila, že má celou řadu medailí schovanou mezi hrnci a pánvemi. Důvod? Věří tomu, že je to poslední místo, kam by se někdo, kdy by jí chtěl trofeje odcizit, podíval.

Osminásobný vítěz z olympijských her v Pekingu z roku 2008, plavec Michael Phelps, si naopak své medaile schoval v cestovním kosmetickém kufříku.

Výstavka pro ně není vše

Najdou se však sportovci, kteří si své olympijské výhry neponechali. Mezi ně patří boxerská superhvězda Vladimir Kličko. Televizi CNN sdělil, že svou zlatou medaili z olympijských her v Atlantě z roku 1996 prodal. A částka rozhodně není malá, za nejcennější kov obdržel milion dolarů, v přepočtu přes 21 milionů korun. Nejednalo se však o bezcílný prodej. Získané finance věnoval nadaci Kličkovi bratři (Klitschko Brothers), charitativní organizaci, kterou založil se svým bratrem Vitalijem na pomoc chudým dětem na Ukrajině.

„Záleží nám na vzdělání a sportu, to je klíčové v životě každého dítěte. Pokud mají znalosti, mohou s nimi uspět v dospělém životě. Sport jim dává pravidla jak respektovat soupeře i sportovní pravidla,“ sdělil Kličko s tím, že sport dává lidem skvělou lekci. „V životě padnete, ale musíte vstát. Sport vám tuto lekci dává,“ dodal. Svou zlatou medaili z roku 2000 prodal i americký plavec Anthony Ervin. Konkrétně ji vydražil na eBay a finance poslal obětem tsunami v Indickém oceánu v roce 2004.

Tagy:
Tokio fotka medaile trofej vítězství média olympijské hry sport sportovci kousnutí Letní olympijské hry v Tokiu 2021

Hlavní zprávy

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce
Energetika

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama