reklama

Medaile nejsou k jídlu, vzkazují organizátoři. Proč olympionici koušou do trofejí?

Pohled na radující se olympioniky, kteří stojí na stupních vítězů s jednou ze tří cenných medailí mezi zuby, je ikonický. Na olympijských hrách v Tokiu si tento moment užila již řada sportovců, mezi nimi i osm českých reprezentantů. K této již zavedené tradici se již vyjádřili i organizátoři her v Tokiu. Proč tedy sportovci do svých medailí koušou?

reklama

Nedělní příspěvek oficiálního účtu organizátorů her v Tokiu na Twitteru se nesl v duchu osvěty. Sportovcům, kteří do medailí koušou, vzkázali, že trofeje skutečně nejsou jedlé. „Chceme jen oficiálně potvrdit, že medaile nejsou jedlé. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu z elektronických zařízení darovaných veřejností. Nemusíte je kousat, ale víme, že to stejně dělat budete,“ informovali s nadsázkou organizátoři.

Oslavu „ukousnutím“ nově získaných trofejí v roce 2012 webu CNN vysvětlil člen výkonného výboru Mezinárodní společnosti olympijských historiků David Wallechinsky. Podle něj jde o snahu uspokojit média. „Stala se z toho posedlost fotografů. Myslím, že se na to dívají jako na ikonický snímek. Na něco, co se pravděpodobně dá prodat. Nemyslím si, že by to sportovci dělali sami od sebe,“ uvedl Wallechinsky.

Kousání trofejí však není výsada olympijských her. Například španělská tenisová hvězda Rafael Nadal se proslavil tím, že „kouše“ část ze všech trofejí, které získá. Především pak z Coupe des Mousquetaires, trofeje mužské dvouhry French Open, kterou ukořistil již třináctkrát.

Při čekaní si uháčkoval pouzdro

Nejtěžší část mají sportovci za sebou – cenný kov vyhráli. Kam ale jejich medaile putují poté? Britský reprezentant Tom Daley, který v pondělí spolu s partnerem Mattym Leem vyhrál soutěž v synchronizovaných skocích do vody na 10 metrů, si během pobytu v Tokiu vyrobil pouzdro. V pandemii se naučil plést a háčkovat, své nově nabyté zkušenosti pak v olympijské vesnici zužitkoval. Zlatou medaili tak bude mít ve vlastnoručně vytvořeném váčku s motivy britské vlajky. Nechce totiž, aby se mu tvrdě vydřená trofej poškrábala.

Jiní sportovci jsou překvapeni samotnou medailí. Slovinský cyklista Primož Roglič, který v časovce jednotlivců získal zlato, nečekal, že bude tak těžká. „Je to vlastně těžký předmět, ale krásný. Jsem nesmírně pyšný a šťastný,“ sdělil médiím.

Kuriózní místo pro medaile si pak vyhradila fotbalistka amerického týmu Christie Ramponeová. Deníku Tampa Bay Times v roce 2008 prozradila, že má celou řadu medailí schovanou mezi hrnci a pánvemi. Důvod? Věří tomu, že je to poslední místo, kam by se někdo, kdy by jí chtěl trofeje odcizit, podíval.

Osminásobný vítěz z olympijských her v Pekingu z roku 2008, plavec Michael Phelps, si naopak své medaile schoval v cestovním kosmetickém kufříku.

Výstavka pro ně není vše

Najdou se však sportovci, kteří si své olympijské výhry neponechali. Mezi ně patří boxerská superhvězda Vladimir Kličko. Televizi CNN sdělil, že svou zlatou medaili z olympijských her v Atlantě z roku 1996 prodal. A částka rozhodně není malá, za nejcennější kov obdržel milion dolarů, v přepočtu přes 21 milionů korun. Nejednalo se však o bezcílný prodej. Získané finance věnoval nadaci Kličkovi bratři (Klitschko Brothers), charitativní organizaci, kterou založil se svým bratrem Vitalijem na pomoc chudým dětem na Ukrajině.

„Záleží nám na vzdělání a sportu, to je klíčové v životě každého dítěte. Pokud mají znalosti, mohou s nimi uspět v dospělém životě. Sport jim dává pravidla jak respektovat soupeře i sportovní pravidla,“ sdělil Kličko s tím, že sport dává lidem skvělou lekci. „V životě padnete, ale musíte vstát. Sport vám tuto lekci dává,“ dodal. Svou zlatou medaili z roku 2000 prodal i americký plavec Anthony Ervin. Konkrétně ji vydražil na eBay a finance poslal obětem tsunami v Indickém oceánu v roce 2004.

Tagy:
Tokio fotka medaile trofej vítězství média olympijské hry sport sportovci kousnutí Letní olympijské hry v Tokiu 2021

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc
Názory

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Středula: Uklízečka schodek rozpočtu nezpůsobila. Zaměstnanci si zvýšení platů zaslouží

Zaměstnanci si zaslouží přidat navzdory vysokému schodku státního rozpočtu či problémům vzniklým pandemií koronaviru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něho nízkopříjmoví zaměstnanci za schodek rozpočtu nemůžou, a tudíž by za něj neměli být trestáni. Za viníky schodku označil politiky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama