Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se díky parádnímu představení v Tokiu stala první sprinterkou, která vyhrála zlaté medaile ze stovky i dvoustovky na po sobě jdoucích hrách. Navíc překonala olympijský rekord. Nicméně se hodí nabídnout i příběh Gabrielle „Gabby“ Thomasové. Americká olympionička uzavírala po úterním běhu na 200 metrů pódium.
Ačkoliv cesta za tím, aby se stala třetí nejrychlejší ženou planety na dvoustovce, stála spoustu dřiny a práce, Thomasová u toho ještě zvládla najít prostor na to, aby absolvovala slavný Harvard. Prestižní univerzitou z města Cambridge prošli prezidenti, senátoři, slavné hollywoodské hvězdy, ale olympijský vítěz nebo olympijská vítězka? To tu ještě nebylo. I když nakonec nedosáhla na triumf, ke kterému jí scházelo 34 setin, jde o obrovský úspěch ženy, která se vypořádala s nadmíru náročným harmonogramem.
Že má výtečně nakročeno k tomu, aby vybojovala cenný kov pod pěti kruhy, ukázala už v červnu na americkém mítinku U. S. Olympic Track & Field Team Trials. 200 metrů zaběhla v čase 21,61 sekundy. Na tomto renomovaném závodě běžela v minulosti rychleji pouze legendární Florence Griffith-Joynerová v roce 1988.
Ani zlato z olympiády Izraelce neobměkčí. Gymnastickému hrdinovi zakazují svatbu
Izraelský gymnasta narozený na Ukrajině Artem Dolgopyat si splnil sen: zúčastnil se olympijských her a navíc pro svou zemi získat druhou zlatou mediali v historii. V Izraeli je nyní za hrdinu, přesto mu tradice jiný zlatý sen upírá. Ve své domovině si nemůže vyměnit zlaté snubní prsteny se svou přítelkyni.
Přitom jen krátce předtím se 24letá závodnice strachovala, jestli se vůbec bude moct na olympijské hry dostat. V květnu se totiž od lékařů dozvěděla, že má nádor na játrech. Nastala velká úleva, když později slyšela, že nejde o zhoubný tumor.
„Gabby“ Thomasová dlouho nebrala sprint přehnaně vážně. Věnovala se především školním povinnostem, do toho hrála fotbal i softbal, a proto několikrát přišla o národní atletické šampionáty. V juniorském věku se však do atletiky naplno ponořila a začala vynikat. Díky tomu neměla před přechodem na vysokou školu o nabídky nouze. Jak je totiž známo, ve Spojených státech si univerzity mladé talenty hýčkají. A ozval se i Harvard. Reprezentovat ho měla na 100 i 200 metrech, ve skoku dalekém i trojskoku.
Jako studijní obor si vybrala neurobiologii a globální zdraví i kvůli tomu, že její dvojče Andrew má diagnostikovanou poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a mladší bratr se vypořádává s autismem.
V roce 2019 úspěšně absolvovala Harvard, a i když už bylo jasné, že patří mezi světovou špičku, rozhodla se pokračovat magisterským studiem. Přemístila se do Texasu a na tamní univerzitě se vrhla do epidemiologie čili oblasti v současné době více než aktuální.
Když v úterý doběhla za Elaine Thompsonovou-Herahovou z Jamajky a stříbrnou Christine Mbomaovou z Namibie, byla ohromně šťastná. „Jsem stále v šoku. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem vytasila takový čas (21,87, pozn. red.). Mým snem bylo dostat se na olympiádu, ne na ní vyhrát medaili. A teď se mi povedlo obojí. Budu si muset dát vyšší cíle,“ poznamenala usměvavá Thomasová.