Prohlížením sociálních sítí tráví řada lidí spoustu času. Jen málo z nich si je ale vědomo, že ze svých profilů může udělat velké pomocníky při hledání práce. Stačí vědět, jak na to a místo bezcílného bloumání obsahem, který vás možná pobaví, ale neposune vpřed, budete mít jako na dlani všechny potřebné informace, jež vás dostanou k vysněné kariéře dřív, než stačíte říct „socky“.
Věděli jste, že prvotním úkolem Facebooku bylo sdílení informací a komunikace mezi americkými studenty? Když ji Mark Zuckerberg zakládal, netušil, že vytváří platformu, na které budou lidé po celém světě trávit velkou část svého času. I vy můžete svému profilu nejen na FB, ale třeba i na Instagramu, vrátit jeho praktický význam. A to třeba při hledání práce. Jak na to?
Dejte vědět, že hledáte práci
Samozřejmě, první věc, která napadne asi každého. Jednoduše si jako status napište, že sháníte zaměstnání a kterým směrem byste se rádi dali. Členové vašeho friend listu vám jistě dají vědět, pokud o vhodné nabídce uslyší.
Upravte svůj profil
Smažte všechny nevhodné fotografie, statusy i komentáře. A chovejte se na síti slušně. Zkrátka tak, jako byste hovořili na pohovoru. Žádná sprostá slova, urážky ani přehnaně vyostřené názory. Pokud se potřebujete vyjádřit nebo vymezit proti něčemu či někomu, zkuste to zvládnout v soukromé zprávě. Grafton.cz dále doporučuje: „Ať už jde o Facebook, LinkedIn či jinou sociální síť, určitě je dobré dát si záležet na vlastním představení. Nejde jen o krátký popisek o sobě a nabytých zkušenostech. Pozornost je vhodné věnovat i popisu pozice, kterou zrovna hledáte. Neuškodí ani odkaz na ostatní sociální sítě či vaše portfolio, například na LinkedInu.“
Ukažte, co umíte
Máte zkušenosti nebo talent, případně obojí? Pochlubte se! Vaše vlastní tvorba či výsledky vám mohou jedině otevřít dveře, u nichž už možná dlouho čekáte. „Možná jste vášnivý fotograf. V tomto případě byste měli být na Instagramu jako doma. Nebo svou kreativitu ukažte na platformě Snapchat. Píšete vlastní blog nebo přispíváte do magazínů? Sdílejte své články na Facebooku,“ radí web Absolvent.cz.
Na odkazy nezapomeňte při žádosti o práci případné zaměstnavatele upozornit. Když uvidí, co umíte, bude se jim snáz rozhodovat, zda vás pozvou na pohovor.
Sledujte, lajkujte, co vás zajímá
Obor, v němž byste rádi pracovali, je dobré mít na očích. Dejte si do oblíbených pracovní agentury, firmy nebo stránky zabývající se činností, kterou byste se rádi živili. Budete mít přehled. Když budou hledat posily, zjistíte to mezi prvními. A kromě toho budete ve společnosti lidí, kteří mají stejný zájem. Možná vám k vysněnému místu pomohou oni.
Čtěte články o oboru, který vás zajímá. Budete tak v obraze a získané informace vám mohou posloužit k dalšímu vzdělání. Byť laickému. Ale když se při pohovoru na bytového designéra blýsknete znalostí aktuálních trendů a nejnovějších vychytávek, určitě to nebude na škodu.