Může mu čelit kdokoli, ale zdaleka ne každý se mu dokáže ubránit. Sexuální obtěžování na pracovišti se většinou týká žen, objektem nežádoucí pozornosti ale mohou být i muži. Výmluvná gesta, nevhodné návrhy, dotyky či dokonce zprávy a videa – sexuální harašení může mít mnoho podob. Řešením je nenechat si ho líbit a řešit jej včas. Pomoci by měl i zaměstnavatel.
Dvacetiletá Lucie z Karlových Varů ihned po střední škole nastoupila do práce, kam se těšila od chvíle, kdy přišla na pohovor. Líbilo se jí prostředí i kolektiv. Byl plný mladých lidí a její šéf byl velmi přátelský. „Byl ke mně laskavý a dost velkorysý. Mně ale trvalo, než jsem poznala, že takový není z dobroty duše. Jednou, když jsme čekali v autě na zelenou, se mě mezi řečmi o práci zeptal, jestli se můžeme líbat. Odpověděla jsem, že ne. Přikývl a vzápětí jsem měla jeho jazyk v puse,“ vypráví mladá absolventka obchodní akademie.
„Odstrčila jsem ho a vysvětlila mu, že si s ním začít nehodlám. O pár týdnů později to zkusil znovu, tentokrát ve výtahu – a to už se na mě vrhl bez varování,“ tohle byl prý poslední pokus o nechtěné intimní sblížení, kterému Lucie od šéfa čelila. Do firmy záhy nastoupily jiné mladé kolegyně, které upoutaly jeho pozornost, a ona měla konečně klid.
Jak obtěžování poznat?
Lidí s podobnými zkušenostmi jsou v Česku statisíce. A mnohdy bývají o poznání drsnější. Jak sexuální obtěžování poznat? Web Jsme.cz mezi hlavními znaky uvádí například lascivní pohledy, obscénní gesta, sexistické komentáře či nevhodné dotyky nebo zprávy a videa s prvky pornografie. V některých případech se může jednat dokonce i o znásilnění. Sexuální obtěžování pak stránky rozdělují na dva základní typy:
Něco za něco
Šéf nabízí zaměstnankyni zvýšení platu, ovšem výměnou požaduje jistou protislužbu. Nebo nadřízená slíbí, že udrží ve firmě v krizi svého pracovníka, zatímco jiní dostanou padáka, jen když se jí bude náležitě věnovat.
Nepřátelské prostředí
Na první pohled to ani sexuální obtěžování nemusí připomínat. Spíš to vypadá, že vedoucí svoji zaměstnankyni nemůže vystát. „Do projevů sexuálního obtěžování patří také sexuální narážky a komentáře, nevhodné chování motivované rozdílností pohlaví nebo sexuální orientací a zastrašující, nepřátelské nebo urážlivé jednání,“ popisuje web. I tohle všechno může spadat do kategorie sexuálního obtěžování.
Na nic nečekat a bránit se včas
Objekt nežádoucí touhy by měl v první řadě dát jasně najevo svůj nesouhlas s chováním sexuálního agresora. A požádat ho, aby s ním přestal. Pokud to nepomůže, důležité je se nebát. Mnohé oběti sexuálního obtěžování ze strany nadřízeného se obávají ztráty dobré pověsti i svého místa. Stejně tak může čelit oběť pochybám, že viník bude potrestán, protože mu nikdo neuvěří. Všechny takové obavy je potřeba překonat.
Obrátit byste se měli na vedení společnosti, aby sexuálního predátora v jeho chování zastavilo. O pomoc lze požádat i právního zástupce. K téhle variantě se ovšem odhodlá jen část obětí. „Judikatury českých soudů týkající se sexuálního obtěžování na pracovišti je velmi málo. Stejně tak jsou počty osob vyhledávající pomoc právního zástupce stále nízké... Většina obětí sexuálního obtěžování raději změní práci,“ píše se na webu Epravo.cz.
Doporučuje se mít v takovém případě pro své tvrzení dostatek důkazů. „E-maily či SMS zprávy. Zaměstnanec je oprávněn si také v některých případech pořídit audiozáznam daného protiprávního jednání. Podmínkou je závažná újma, která mu hrozí, a bez užití takové audionahrávky by k ní s největší pravděpodobností došlo,“ nabádá dále web.
Pomoci musí i zaměstnavatel
V ideálním případě by měl zaměstnavatel dokázat nastavit takové pracovní podmínky, aby k sexuálnímu obtěžování v zaměstnání vůbec docházet nemohlo. Pokud se tak přesto stane, zákon mu jasně ukládá povinnosti, to okamžitě řešit.
„Pokud by zaměstnavatel byl nečinný, mohl by přicházet v úvahu jeho postih ve smyslu zákona č. 251/2005 o inspekci práce v důsledku toho, že zaměstnavatel nezajistil rovné zacházení se všemi zaměstnanci ve smyslu § 11 odst. 1 písm. a) výše uvedeného zákona. Za takovýto přestupek by bylo možné uložit pokutu až do výše 400 000 tisíc korun,“ uvádí se na stránkách Bozpinfo.cz. Ty dále uvádějí, že se zaměstnanec může u civilního soudu domáhat také zadostiučinění.