Pozdě, ale přece. To platilo pro reakci mezinárodní fotbalové federace FIFA i české asociace FAČR na válku rozpoutanou Rusy na Ukrajině. Bývalý reprezentant Václav Němeček není příznivcem tahání politiky do sportu, nicméně boje na východě Evropy jsou podle něj zcela jinou kategorií. „Objevují se názory, že ruští sportovci za to nemůžou. Ale jak jinak donutit samotné Rusy, aby se Putina zbavili?“ říká pro CNN Prima NEWS.
Pro českou fotbalovou komunitu bylo velkým zklamáním, jak se FAČR zachovala v prvních dnech války na Ukrajině. Reprezentaci vedenou Jaroslavem Šilhavým čeká za pár týdnů baráž o mistrovství světa v Kataru. Pokud by porazila v prvním kole Švédsko, čekal na ni podle původního plánu vítěz duelu Rusko–Polsko.
MS ve fotbale 2022
Napřed Švédi a pak i Poláci jasně vzkázali, že si nedovedou představit, že by měli po aktuálních událostech hrát na ruské půdě. Reakce z Česka? Ve zkratce „čekáme na vývoj, monitoruje situaci“. Až po několika hodinách – a zřejmě uvědomění si toho, že reakce nebyla správná – oznámila FAČR, že v Rusku rovněž nechce nastoupit.
Polský svaz identicky jako Švédsko následně přitvrdil a hrozil bojkotem: „Nejen, že nebudeme hrát v Rusku, vůbec proti němu nenastoupíme.“ Česká asociace v čele se šéfem Petrem Fouskem opět působila poměrně nejistě. „Za daných okolností si sehrání takového zápasu je téměř nemožné představit a je velmi pravděpodobné, že budeme následovat polský a švédský scénář, ale nelze obejít procedurální kroky,“ vzkázal s velkým odstupem muž, který byl do čela zvolen loni v červnu.
Vždyť jde o lidské životy
Oproti jednoznačným postojům zmíněných zahraničních svazů byl FAČR nejméně slyšet a reagoval opožděně. „Zdálo se, že jsme trochu klopýtali. Nicméně chápu to, že než se FAČR vyjádří, potřebovali to posvětit na zasedání. Každopádně jsme svobodní lidé a mohli bychom vyjádřit svůj názor,“ měl pro CNN Prima NEWS jasno Václav Němeček, bývalý záložník, který se Spartou Praha získal šest mistrovských titulů.
„Pokud takto čekal na nějaké kroky ostatních, za mě zbabělý je. Měl se vyjádřit sám za sebe a říct, co doporučuje. To je celé, nechci mu jinak sahat do svědomí,“ dodal Němeček k Fouskovi s tím, že promarnil příležitost ukázat, že je silným lídrem.
Stupňující se tlak zafungoval i na nejvyšší úrovni. FIFA podobně jako FAČR vyčkávala, dlouho nechtěla vydat rezolutní prohlášení, které by informovalo o tom, že Rusko nemůže zasáhnout do baráže ani žádného jiného mezistátního zápasu. „Velký alibismus, divil jsem se tomu. Vždyť jde o lidské životy. Je opravdu smutné, že v dnešní době se můžeme dočkat něčeho podobného,“ komentoval ještě v pondělí odpoledne Němeček.
FIFA i evropská UEFA později společně oznámily, že Rusové si na mezinárodní fotbalové úrovni vinou útoku na Ukrajinu neškrtnou. Vrcholné fotbalové orgány se tak připojily k jiným sportovním organizacím, svazům, asociacím či uniím. „Jednoznačně si Rusko zaslouží, aby bylo kompletně odstřiženo. Postupně jim také jednotlivé sportovní organizace vše odebírají. A to je správné,“ pokračoval 55letý Němeček.
Sám se tituluje jako odpůrce různých politických propagand ve sportu. Třeba poklekávání coby gesta na podporu hnutí Black Lives Matter. „Nemělo by se zneužívat fotbalového utkání, ať už nápisy na tričkách, nebo čímkoliv jiným. Ale tady si pojďme říct, že máme mimořádnou situaci. Byl napadený suverénní stát a podle toho by se všichni měli řídit.“
Němeček ví, že sportovní sankce odnášejí i ti, kteří často absolutně nesouhlasí s tím, co Vladimir Putin u sousedů rozpoutal. Nicméně podle něj není možné se na to ohlížet. „Objevují se názory, že ruští sportovci za to nemůžou. Ale jak jinak donutit samotné Rusy, aby se Putina zbavili? Doprčic, není jiná cesta. Vždyť ten člověk rozpoutal válku a je zaděláno na třetí světovou. Ať mu jeho lidi jasně dají najevo, že takto žít nechtějí.“