Fanoušek Putina a obchodník s chudobou. Kdo je odmítač roušek Lubomír Volný

Lubomír Volný ve Sněmovně

Agresor Volný vysvětluje své stanovisko

Učitel, bývalý prvoligový basketbalista, fanoušek ruského prezidenta Vladimira Putina, odpůrce roušek i „agresor“ ze Sněmovny. Čím se dřív poslanec Lubomír Volný živil a jak se dostal do politiky? Čtěte v článku.

Lubomír Volný na sebe upozornil během lednového jednání Sněmovny o nouzovém stavu, kdy vyvolal potyčku kvůli nenošení roušky. Není to poprvé, kdy se chtěl bývalý prvoligový basketbalista prát. Už v únoru 2019 provokoval poslance ČSSD Jana Birkeho, když ho vyzýval, aby šel ven ze Sněmovny, kde si vše vyřídí.

Další komedie ve Sněmovně. Volný opět bez roušky, musela zasahovat parlamentní stráž

Poslanci přerušili úterní jednání Sněmovny a všichni museli odejít do předsálí. Důvodem bylo chování poslance Lubomíra Volný a jeho kolegy Mariana Bojka, kteří si opět odmítli vzít roušky. Po několika minutách je musela odvést poslanecká stráž. Kolegové z jiných stran na ně křičeli „fuj“ a „hanba“. Po zhruba 15 minutách se poslanci vrátili zpět do sálu.

Znovu na sebe Volný upozornil na první únorové schůzi. S kolegou Marianem Bojkem si odmítli nasadit roušky, i když k tomu byli šéfem dolní komory Radkem Vondráčkem (ANO) několikrát vyzváni. Nakonec musela zasahovat parlamentní stráž a jednání bylo přerušeno.

Volný se narodil 3. července 1973 v Ostravě. Vystudoval pedagogickou fakultu na Ostravské univerzitě, jeho obory byla tělesná výchova a technická výchova. V minulosti pracoval jako učitel, pět let žil a pracoval v Anglii a na Novém Zélandu. Osm let hrál profesionálně basketbal v Ostravě.

Do politiky se dostal v roce 2016, když za hnutí SPD Tomia Okamury a Stranu práv občanů (SPO) kandidoval do zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Do Sněmovny přišel po volbách v roce 2017, za SPD vedl kandidátku v Moravskoslezském kraji.

V SPD Volného obviňovali z čistek

Krátce po jeho zvolení do Sněmovny přišly první problémy. Jeho kolegové z moravskoslezské organizace SPD se proti němu obrátili a nařkli ho z porušování demokracie. Volný podle nich prováděl čistky ve straně a likvidoval názorové oponenty.

Celostátní vedení SPD zrušilo moravskoslezskou organizaci až v únoru 2019. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů. V polovině března stejného roku Volný z Okamurovy SPD vystoupil. Uvedl, že v hnutí jsou neonacisté, rasisté a násilníci. Tomio Okamura se po čtvrteční bitce ve Sněmovně od chování Volného distancoval.

Spolu s Volným z SPD odešli poslanci Marian Bojko a Ivana Nevludová. Volný poté vstoupil do hnutí Jednotní –⁠ alternativa pro patrioty, které podle něj vytvořila bývalá členská základna regionálního klubu SPD Moravskoslezského kraje. Volný je předsedou hnutí.

Kontroverze budí jeho byznys. Média opakovaně informovala o tom, že Volný se na Ostravsku věnuje obchodu s chudobou, tedy že pronajímá byty chudým rodinám a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. Volný tehdy odmítal, že by byl obchodníkem s chudobou.

Rozruch vzbudil i loni v červenci. Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické. Volný před řečnický pult umístil transparent s nápisem All Lives Matter (Na všech životech záleží). Tehdejší předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek transparent několikrát vynesl ven z jednacího sálu.

Volný sám sebe označuje za fanouška ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tagy: