Fanouškovské tajemství Alžběty II. Držela palce i Součkovi s Coufalem, nebo Gunners?

Alžběta II. pochopitelně ve fandila anglické fotbalové reprezentaci. V roce 1966 mohla mít radost, když předala trofej mistrům světa, kterými se stali její Angličané.

Alžběta II. a majetek

Politická neutralita se od Alžběty II. automaticky očekávala. Větší benevolenci už měla na sportovním poli. Na rozdíl od svého vnuka prince Williama nebo syna – a po jejím čtvrtečním úmrtí nového krále Karla III. – nikdy veřejnosti neprozradila, komu ve fotbale fandí. Ale leckteré indicie napovídají, že potají držela palce jednomu z londýnských klubů.

Samozřejmě o jednom fotbalovém týmu královnina srdce není třeba spekulovat. Byli jím „tři lvi“, neboli anglická reprezentace. I když Alžběta II. strávila na britském trůnu 70 let, moc radosti jí za tuto extrémně dlouhou dobu nejstarší národní tým na světě nepřinesl.

Získal jen jednu velkou trofej, která ale aspoň stála za to. V roce 1966 hostila Anglie mistrovství světa a tehdy 40letá panovnice mohla osobně s velkým potěšením předat vítězný artefakt kapitánovi domácích světových šampionů Bobbymu Mooreovi.

Končí jedna historická epocha, píše britský tisk. Vyzdvihuje královnin smysl pro povinnost

S jejím odchodem končí jedna historická epocha a začíná den, jaký Británie nezažila 70 let, píší dnes britská média k úmrtí královny Alžběty II. Panovnice, která ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral, byla podle tisku stálicí, jejíž život byl určován jejím smyslem pro povinnost. Zasloužila se o zachování britské monarchie, které už v moderním světě zvonila hrana.

Ovšem preference Jejího Veličenstva ohledně klubového fotbalu? Například vévoda z Cambridge se otevřeně hlásí k táboru Aston Villy, jeho bratr Harry před časem zase přiznal, že většina královské rodiny fandí Arsenalu. Sympatie nového monarchy Karla III. má pro změnu Burnley, které mu dokonce v roce 2012 darovalo VIP permanentku.

To Alžběta II. nikdy veřejně neodtajnila, jestli má v Premier League nebo nižší soutěži svůj oblíbený mančaft. Ale neoficiálně se mělo za to, že přece jen zaujatá je. Možná v jejím případě platilo to, o čem mluvil Harry. Tedy že Koruna přeje z velké části Arsenalu.

Velezkušený britský politik Jeremy Corbyn jednou řekl: „Víme, že ohledně politiky si královna zachovává absolutní nadhled. Možná i ohledně fotbalu. Ale mnoho informovaných lidí zastává názor, že ve skutečnosti v soukromí patří mezi Gooners.“ Právě výrazem Gooners jsou často nazývání fanoušci Arsenalu.

To by bylo v souladu s tím, co kdysi uvedla bývalá opora „kanonýrů“ Cesc Fàbregas. Záložník tvrdil, že mu královna v roce 2007 během recepce v Buckinghamském paláci sdělila, že podporuje jeho tým.

Nicméně toto zase nabourávají jiné informace, podle kterých uznávala spíše „kladiváře“ – West Ham United. K tomu, že v posledních letech života patřila její přízeň i českým reprezentantům Tomáši Součkovi a Vladimíru Coufalovi, svádí zjištění britských médií z roku 2009. „Královna nikdy nechtěla, aby lidé věděli, koho podporuje, protože chce, aby byla vnímána jako neutrální,“ poznamenal zdroj deníku Daily Mirror. „Ale vzdala se svého tajemství poté, co zaslechla jednoho z jejích zaměstnanců, jak řekl, že je fanouškem Millwallu.“

Mezi Millwallem a West Hamem panuje obrovská rivalita, proto nemusí být divu, že když uslyšela název silně znepřáteleného klubu, musela se ozvat a pochlubit se kladným vztahem k Hammers.

West Ham United se stejně jako všechny elitní anglické kluby na sociálních sítích ve čtvrtek večer oblékl do černých barev. „Jsme hluboce zarmouceni úmrtím Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Naše myšlenky směřují ke královské rodině a připojujeme se k národu, který truchlí nad její ztrátou. Odpočívejte v pokoji,“ vzkázal.

Během smutného večera West Ham poslal královně do nebe hezký pozdrav, pakliže panovnice skutečně patřila do jeho fanouškovského tábora. Na londýnském olympijském stadionu „kladiváři“ v Evropské konferenční lize porazili rumunské FCSB 3:1.

Tagy: