Do Česka se dovážejí hnojiva z Ruska
Dovoz hnojiv z Ruska do Česka byl loni nejvyšší od roku 2002. Farmáři tvrdí, že se jedná o nejlevnějšího dodavatele. Ekonomové však kroutí hlavou nad tím, proč podporujeme Ukrajinu a současně zvyšujeme obchod s agresorem. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyzývá k nahrazení dodavatele z jiných koutů světa.
Bez průmyslově vyrobených hnojiv by byly výnosy obilovin, olejnin i zeleniny významně nižší. Jejich cena se ovšem po začátku ruské invaze na Ukrajinu rekordně zvýšila, a to o 300 až 500 procent.
K TÉMATU: Plná ústa Green Dealu a mák dovážíme z Austrálie, říká expert. Ten český míří do Ruska
Ceny umělých hnojiv sice už o polovinu klesly, ovšem zemědělci stále tvrdí, že jsou pro ně nákladnou položkou. Vzhledem k nízkým výkupním cenám chtějí hnojiva co nejlevnější. I proto se výrazně zvýšil dovoz tohoto zboží z Ruska.
„Zemědělci nakupují za nejnižší možné ceny. Proto se k nám dostala ruská hnojiva,“ objasnil místopředseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jan Staněk.
Ministr Výborný pomohl spíše polským farmářům, zní z ANO. Byrokracie je příliš, připustil Bendl
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) pomohl především Polsku a Rumunsku, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Martin Hlaváček (ANO). Reagoval tak na rozhodnutí Evropské komise zrušit byrokracii pro zemědělce obhospodařující do deseti hektarů půdy, což je podle zákonodárce v českém kontextu téměř zanedbatelné. Poslanec Petr Bendl (ODS) připustil, že i když se šéf resortu Výborný snaží bojovat proti přebujelé administrativě, je „souboj s úředníkem věčná záležitost“.
Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha připomněl, že velké zásoby plynu umožňují i levnější výrobu hnojiv. „Nenakupujeme ze zahraničí, ale od obchodníků. Právě ti musí zvažovat, kde tento produkt nakoupí,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Šéf resortu zemědělství Výborný v minulých týdnech kritizoval skutečnost, že se do Evropy zvýšil dovoz obilovin z Ruska. To samé mu vadí i v případě hnojiv. „Musíme hledat náhradní dodavatele, ať už ze severní Afriky nebo jižní Ameriky,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
Podle ekonoma Vladimíra Pikory jde však tento obchod proti podpoře napadené Ukrajiny. „Vysíláme tam zboží a zbraně za mnoho peněz, ale zároveň může proudit ruské zboží k nám, čímž financujeme jejich firmy,“ kritizoval tento trend.
Hnojiva zatím nejsou na sankčním seznamu. Ministr Výborný zatím nechce takový krok na evropské úrovni navrhovat, s čímž souhlasí i svaz zemědělců. „V případě zavedení sankcí by hnojiva byla dražší, takže bychom přenášeli další náklady na zemědělce,“ poznamenal Pýcha.
Část zemědělců je už teď velmi nespokojená, a proto plánuje na druhou polovinu května další protest v hlavním městě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec nulového DPH v Polsku a nakupující Češi. Vyplatí se stále nákupy u sousedů?