Potřeme korupci. Toto heslo je jedním z hlavních bodů programu Pirátů a STAN. Nejde ale jen o hezkou frázi, kterou v minulosti slibovali snad všichni politici? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom promluvil šéf poslanců STAN a první místopředseda hnutí Jan Farský. Zostra se pustil do premiéra Andreje Babiše. ANO není podle Farského žádné protikorupční hnutí.
Při představování vašeho programu jste plamenně mluvil o tom, jak byste potírali korupci, kdybyste byli ve vládě. Se stejným plánem šel před osmi lety do voleb Andrej Babiš, v minulosti i ČSSD pod vedením Miloše Zemana s akcí čisté ruce. Není to jen opakování frází, které sice hezky znějí, ale realita je potom jiná?
Stačí se podívat na činy. Za STAN i za Piráty vzniknul registr smluv, který je dnes zásadním dokumentem pro eliminaci korupce. Příležitosti ke korupci snižuje. A když už někdo krade, tak na to je vidět. Za námi jsou reálné věci, i když jsme v opozici. Navíc na spojení Pirátů a STAN je důležité, že k politice a státu nepřistupujeme jako ke kořisti. Když vyhrajeme volby, nezmocníme se nějakého území a neuděláme si z něj svůj prostor, ze kterého budeme živit sebe a své okolí. Korupce je synonymem toho kořistnictví.
Zabráníme korupci a budeme transparentní. Piráti a STAN rozjeli předvolební kampaň
Piráti a Starostové zahájili v úterý u pražského Rudolfina kampaň do sněmovních voleb. „Chceme vrátit České republice správný kurz,“ prohlásil šéf STAN Vít Rakušan, který povede kandidátku ve Středočeském kraji. Předseda Pirátů Ivan Bartoš bude lídrem na Ústecku.
Jak tomu chcete zabránit?
Maximální transparentností. Musí se zrychlit trestní řízení. Není normální, aby trvalo roky a pak se někdo vymlouval na bolesti hlavy a do vězení nenastupoval. Když lidé vidí, že korupce není trestána, tak proč by se jí bránili? Korupce se stala standardem v nejvyšších místech politiky.
Hnutí ANO se podle vás nepodařilo potřít korupci?
Vůbec. Jsme na tom nejhůř v Evropě. Největší tunelář a příživník na státu se stal premiérem. Andrej Babiš si nasměroval všechno sám k sobě. To je realita. Mluvil o korupci ne z toho důvodu, že by jí chtěl zabránit. Věděl, že se to lidem bude líbit, že mu třeba uvěří, že už má dost a nebude chtít víc. Což se ukázalo jako totální lež. Evidentně to nikdy nemyslel vážně. On stát nespravuje, ale plundruje.
Máte hezké ideály, ale sdílí je všichni? Pamatuji si na poslance STAN Petra Pávka, který volal po tom, aby se poslancům ještě zvedly platy. Čím víc lidí kolem vás bude, tím se to bude hůř kontrolovat.
Petr Pávek už na kandidátce není. Ale je to bohužel realita. Ve chvíli, kdy rostete v preferencích a zvyšuje se možnost, že se někdo stane poslancem, tak ta chuť někoho „přisosnout“ se je obrovská. V primárkách se volí lidi, kteří se znají. U Starostů jsou to lidé, kteří si prošli komunálem. Když někdo deset let na radnici ukazuje, jak umí spravovat a ne plundrovat, tak je předpoklad, že se tak bude chovat ve Sněmovně. Riziko tady je a musíme být ostražití.
Ivan Bartoš je vyzrálá osobnost a pozlátka pro něj nemají smysl.
Věříte, že se z vašeho celostátního lídra Ivana Bartoše nestane papaláš?
Poslední rok se s ním potkávám hodně intenzivně. Ivan Bartoš je vyzrálá osobnost a pozlátka pro něj nemají smysl. Byť je to pokušení pro každého, protože najednou kolem sebe máte servis, zajímavý plat a svádí to k tomu, aby člověk začal dělat nějaké věci. Ale věřím, že Ivan a Vítek (Vít Rakušan, předseda STAN, pozn. red.) tomu pokušení nepodlehnou.
Mluvíte o tom, že Ivan Bartoš je vyzrálá osobnost, ale ještě před několika lety tvrdil, že by mu nevadila muslimská Evropa. Přiznal, že nehlasoval pro vstup Česka do EU. S tím nemáte problém?
To, že nehlasoval pro vstup do EU, mě překvapilo. Já jsem byl i tehdy přesvědčený, že do EU patříme. Jsem rád, že dnes je o tom Ivan přesvědčený také. A co se týče muslimské Evropy, o tom jsme se nebavili. Já bych s muslimskou Evropou problém měl. Je dobře, že Ivan to už dnes také vidí jinak než před lety.
Vedete kandidátku v Libereckém kraji. Liberecký hejtman a jedna z nejvýraznějších tváří STAN Martin Půta nakonec na kandidátce není kvůli trestnímu stíhání (Martin Půta byl obžalován z korupce. Krajský soud ho osvobodil, ale odvolací soud osvobozující rozsudek zrušil). Museli jste ustoupit Pirátům, protože mají obecně problém s trestně stíhanými lidmi?
Martin Půta by byl skvělým poslancem. Ale on sám řekl, že tu svoji kauzu chce nejdříve dotáhnout. Od začátku říkal, že nechce na kandidátce být právě kvůli těmto otázkám. Ale v kampani je výrazným pomocníkem. Má navíc spoustu práce na kraji.
V posledních volbách do Sněmovny Martin Půta ale kandidoval, a to už byl také trestně stíhaný. Sice z posledního místa, ale na kandidátce byl. Takže to zkrátka vypadá, že jste kvůli Pirátům zařízli svého úspěšného politika.
To byla hodně specifická situace. Tehdy jsme původně měli kandidovat v koalici s lidovci, oni potom formu koalice zpochybnili a šli jsme do voleb sami. Sestavovali jsme kandidátky na konci července a byl to velký šrumec. Byli jsme v situaci, že do toho musíme dát všechno. Tou dobou jsme měli v průzkumech necelá dvě procenta. Ale Martin Půta dopředu říkal, že do Sněmovny nechce a jen nás svou kandidaturou podpoří. Nechtěl do Sněmovny, aby se schovával za imunitu.