Proč stát pořizuje síť benzinových stanic, když nemá peníze ani na školství či energie? Na to se na sociálních sítích ptá bývalý poslanec a jeden z lídrů hnutí STAN pro evropské volby Jan Farský. Státní společnost Čepro, která už provozuje síť čerpacích stanic EuroOil, totiž kupuje konkurenční síť Robin Oil. Rozhodnutí nerozumí ani bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Zkouším to pochopit už druhý den, ale bez úspěchu. Proč stát (ministerstvo financí) kupuje benzinky? Vždycky mi připadlo divný, že stát vlastní EuroOil. Proč ale v době, kdy nemá peníze na školství, na energie, rozpočet je v brutálním schodku, zadlužujeme se neskutečným tempem, tak si kupujeme benzinky?“ ptá se Farský na Facebooku.
ČTĚTE TAKÉ: Kde jsou vládou slibované peníze? Tři důvody, proč selhal výběr speciální windfall tax
Ve svém příspěvku rovněž upozorňuje, že s ministry hnutí STAN to nikdo nekonzultoval a obracel se přímo na ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS). „To má být strategická investice do budoucnosti? Hledal jsem odůvodnění ve zprávách, ale nic. Ani žádné zpochybnění od komentátorů jsem nenašel, skutečně se rád nechám přesvědčit, že se pletu a že je to skvělá investice. Našich ministrů jsem se ptal, info o nákupu předem nedostali,“ píše.
Nákup kritizuje také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Stát by měl vlastnicky ovládat jen to, co ovládat opravdu musí. Síť čerpacích stanic fakt ovládat nemusí. Teď už jen čekám, kdy vláda nakoupí nějaké ty pivovary. Jeden státní Budvar určitě někomu připadá málo,“ napsal na sociální síti X.
Ministerstvo financí na dotaz ČTK uvedlo, že rozhodnutí o nákupu společnosti Robin Oil učinilo vedení Čepra a je za něj odpovědné. Společnost ale s ministerstvem, které je jejím stoprocentním vlastníkem, transakci konzultovala. „Tuto akvizici, která znamená rozšíření počtu čerpacích stanic Čepra, považujeme vzhledem k chování a vývoji trhu s pohonnými hmotami za rozumnou,“ sdělilo ministerstvo. Čepro zatím svůj krok nechce komentovat.
Spojení firem posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svých internetových stránkách. „K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech maloobchodního prodeje pohonných hmot a doplňkového zboží na čerpacích stanicích a velkoobchodního prodeje pohonných hmot na území České republiky. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat český rozpočet na rok 2024?