Informátor v případu H. Bidena zadržen
Americká policie zadržela bývalého informátora amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v případu údajné korupce, ve kterém figurují americký prezident Joe Biden a jeho syn Hunter. Podle obžaloby totiž informátor předal FBI falešné či zkreslené informace ohledně vztahů Joea a Huntera Bidenových s ukrajinskou energetickou firmou Burisma. Za lživé svědectví mu v USA hrozí až 25 let vězení, uvedla agentura AP.
Bývalý informátor FBI informoval o tom, že lidé z vedení ukrajinské firmy Burisma předali Hunteru Bidenovi a jeho otci v době, kdy byl Joe Biden viceprezidentem, celkově deset milionů dolarů (235 milionů korun). Cílem bylo si zajistit vliv a ochranu zájmů firmy právě skrze Bidena staršího.
ČTĚTE TAKÉ: Biden zakázal TikTok, teď na něm hledá nové voliče. Jiného čínského giganta se snaží potopit
Podle textu obvinění bývalý informátor „přeměnil své běžné a ničím nezajímavé obchodní kontakty s Burismou v roce 2017 a později v obvinění z korupce proti veřejnému činiteli 1 (tím se míní Joe Biden, pozn. red.)“. Podle vyšetřovatelů se sice schůzky, o kterých informátor mluvil, staly, datum jejich konání však spadalo do období, kdy Biden už nebyl viceprezidentem, a tudíž neměl ani možnost přímo ovlivňovat politiku americké vlády, což měl být motiv korupce.
Tvrzení bývalého informátora jsou podle agentury AP klíčovým prvkem ve vyšetřování, které iniciovali republikáni ve Sněmovně reprezentantů za účelem podat na Bidena obžalobu. Republikáni tvrdí, že Biden zneužil své politické funkce v době, kdy byl viceprezidentem, a že z toho finančně těžil on i jeho rodina. Jeden z advokátů Huntera Bidena agentuře AP řekl, že případ bývalého informátora FBI ukazuje, že snahy republikánů jsou založeny na „nepoctivých, nevěrohodných tvrzeních a svědectvích“.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Americký Senát schválil miliardy pro Ukrajinu i Izrael. Na tahu jsou Trumpovi republikáni