Biden zakázal TikTok, teď na něm hledá nové voliče. Jiného čínského giganta se snaží potopit

Tým za znovuzvolení amerického prezidenta Joea Bidena si s vidinou zisku nových hlasů, zejména od mladé generace založil profil na čínské sociální síti TikTok. A to přesto, že jeho vlastní administrativa vyhodnotila aplikaci jako bezpečnostní riziko a zakázala její používání na federálních zařízeních. Současně s tím Biden postupuje proti jinému čínskému gigantovi – společnosti Huawei. Ta je nyní jedničkou v technologiích pro telefonní vysílací věže a Američané by je rádi se svou novinkou na pozici lídra vystřídali.

„Prezidentův první příspěvek na TikToku s více než pěti miliony zhlédnutími jen za první den je důkazem našeho úspěchu při hledání nových, inovativních způsobů, jak oslovit voliče ve vyvíjejícím se, roztříštěném a stále více personalizovaném mediálním prostředí,“ uvedl podle deníku Washington Post zástupce manažera Bidenovy volební kampaně Rob Flaherty.

ČTĚTE TAKÉ: V boji o Bílý dům se točí miliardy. Navrch má Biden, přispívá mu i Soros či Spielberg

Prezident nahrál své první video v neděli večer v průběhu Super Bowlu a odpovídá v něm na otázky týkající se právě největší sportovní události v USA. Mimo jiné v příspěvku zavtipkoval nad konspiračními teoriemi, jejichž tématem je spiknutí, do nějž má být zapletena i popová zpěvačka Taylor Swiftová a její přítel a sportovec Travis Kelce. Na otázku, zda je utkání předem zmanipulováno tak, aby dopomohlo k porážce vyzyvatele Donalda Trumpa, odpověděl Biden pobaveně, že „pokud by na něco takového odpověděl, dostal by se do potíží“.

Flaherty v souvislosti s videem dodal, že „naší ‚Římskou říší‘ je oslovit voliče, ať jsou kdekoli“. Fráze „Římská říše“ se v minulých měsících stala mezi mladými lidmi velmi populární a označuje se jí něco, na čem člověku velmi záleží a na co nemůže přestat myslet.

Podle datového reportéra CNN Harryho Entena dává strategie hlavy státu smysl. „Je to jednoduché, Biden má problémy oslovit generaci mezi 18 a 29 lety. V roce 2020 u lidí této věkové kategorie vyhrál o 20 procent, nyní má před bývalým prezidentem Donaldem Trumpem u stejně starých lidí náskok méně než 10 procent,“ uvedl Enten.

Navíc, pro mladé voliče v USA, je TikTok, tedy čínská sociální síť, na kterou uživatelé nahrávají krátká videa, důležitým zdrojem informací. Podle reportéra CNN čerpá z aplikace zprávy až třetina mladé generace.

Právě z toho důvodu se politici ze Spojených států na tuto sociální síť zaměřují. Zatímco v Česku je obvyklé, že měsíční rozpočet politiků pro tuto oblast činí menší částky nebo dokonce nic, v zámoří je takový scénář nepředstavitelný. „Tato skutečnost je dána nejen diverzifikovanější společností a větší rozlohou země, ale i větším důrazem na datovou analytiku a snahou cílit příspěvky neustále, bez ohledu na kulminaci voleb,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS publicista Michael Durčák.

V zemi podle něj působí řada politických tiktokerů, kterým tato poloha více vyhovuje. „Přeci jen současný prezident působí staře. Jen těžko mu uživatelé uvěří, že ho platforma opravdu baví. Lidí, které svým ležérním působením na videu přesvědčí, bude opravdu málo,“ shrnul publicista a zdůraznil, že čínská síť má zásadní vliv na tamní politiku.

Obavy o bezpečnost

Mnozí ale upozorňují na pokrytectví Bidenovy administrativy. V roce 2022 totiž prezident zakázal používání aplikace na zařízeních vlastněných vládou Spojených států. FBI totiž varovala, že čínská společnost ByteDance vlastnící TikTok by mohla s autoritářskou vládou této země sdílet citlivé údaje o uživatelích, jako je historie prohlížení, poloha či biometrické identifikátory. Republikánský senátor Josh Hawley na sociální síti X napsal, že se Bidenova kampaň „chlubí používáním čínské špionážní aplikace“.

Mluvčí pro národní bezpečnost John Kirby v Bílém domě uvedl, že „stále existují obavy o národní bezpečnost ohledně používání TikToku na vládních zařízeních, a proto k žádné změně naší politiky nedošlo“.

ČTĚTE TAKÉ: Výjimečné zasedání amerického Senátu: Pomoc Ukrajině či Izraeli je o krok blíže ke schválení

Kampaň demokratického prezidenta uvedla, že k připojení na TikTok používá samostatný mobilní telefon, aby se používání aplikace oddělilo od ostatních pracovních toků a komunikace, včetně e-mailů. Podniká prý také další kroky, které ale odmítla specifikovat s odkazem na obavy o bezpečnost. Bidenova kampaň se prý k sociální síti připojila po naléhání mládežnických organizací, které tvrdily, že je tato aplikace klíčová pro oslovení mladých voličů.

Potlačení Huawei

Bidenův vstup na TikTok paradoxně přichází ve chvíli, kdy jeho administrativa zintenzivňuje boj proti jiné čínské technologické společnosti – Huawei Technologies. Ta je nyní největším dodavatelem technologií pro telefonní vysílací věže, které přenášejí internetová data a umožňují telefonní hovory, informuje Washington Post.

Američané mají zálusk na sesazení Huawei z trůnu, a to vlastní technologií s názvem Open RAN. Think tank Brookings Institution novinku před časem nazval „zabijákem Huaweie“. Americký systém se od toho čínského zásadně liší. Umožňuje totiž používat kombinované součásti různých dodavatelů. List Washington Post jej přirovnal k technologii Android, zatímco Huawei, Ericsson a Nokia, které nyní dominují trhu, fungují podobně jako zařízení od Apple – tedy „vše v jednom“.

Open RAN je podle listu jednou z priorit Bidenovy administrativy, o čemž svědčí i to, že o věci osobně hovořil s vedoucími představiteli Indie, Saúdské Arábie či Filipín. „Jedná se o přístup celé vlády,“ uvedl v rozhovoru pro Washington Post náměstek ministra obchodu Alan Davidson. Kromě Bílého domu se určitou měrou na prosazování technologie zapojila ministerstva zahraničí, obchodu a obrany společně s řadou federálních agentur.

Národní telekomunikační a informační úřad v pondělí oznámil grant ve výši 42 milionů dolarů na otevření testovacího centra pro zařízení Open RAN v oblasti Dallasu. Jeho cílem je zvýšit globální důvěru v tuto technologii tím, že se ověří, že produkty různých dodavatelů mohou spolupracovat bez závad a slabin v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Někteří zahraniční partneři Spojených států však zůstávají k novince i nadále mírně skeptičtí. „Německá spolková vláda prosazuje tržně orientovaný přístup, v němž by měl trh rozhodnout, zda je Open RAN výhodnější než proprietární uzavřené systémy. Tento postoj sdílí i evropští partneři a spojenci,“ uvedl mluvčí německého Spolkového ministerstva pro digitální technologie a dopravu Bastian Pauly.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Moje paměť je v pořádku, tvrdil Biden. Vzápětí si spletl prezidenta sousední země

Tagy: