Vše nasvědčuje tomu, že premiérovi Petru Fialovi (ODS) ve volbách do Poslanecké sněmovny hrozí drtivá porážka. A zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Těmito slovy reagoval bývalý prezident Miloš Zeman na výrok předsedy vlády o „německých“ platech v Česku, které Fiala slibuje občanům, pokud bude znovu u vlády. Zeman v souvislosti s premiérem zmínil fenomén „Hitlerova bunkru“ a představil hypotézy bývalých premiérů. Fialu mimo jiné připodobnil k agresivnímu šachistovi.
Ve spojitosti s Fialou exprezident v rozhovoru pro Blesk reagoval na téma „německých“ platů v Česku. A pro vysvětlení zamířil do historie. „Všechno nasvědčuje tomu, že mu za jedenáct měsíců hrozí drtivá volební porážka. A zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ prohlásil Zeman.
ČTĚTE TAKÉ: „Soudruh kapitalista“ Fiala je hysterický, prohlásili komentátoři. Dopustil se své největší chyby, vzkázali
Konkrétně se vrátil k závěru druhé světové války a Adolfu Hitlerovi. „Je zde fenomén, který bych nazval ‚Hitlerův bunkr‘. V lednu 1945 Hitler pronesl poslední projev v rozhlase k německému národu, kde oznámil, že říše zvítězí na všech frontách, cituji: nad židobolševickou plutokracií. V dubnu téhož roku Hitler vydal poslední bojový rozkaz, kdy jako vrchní velitel ozbrojených sil oznámil, že hrdinné armády odrazily další útok v Berlíně,“ vykládal.
Vybíjíte strach z porážky
Co si tedy mají lidé pod pojmem ‚Hitlerův bunkr‘ ve spojitosti s premiérem konkrétně představit? „Když si stojíte na prohru, jste ochoten říci jakoukoliv blbost jenom proto, abyste si někde vybil svůj strach z této porážky,“ vysvětlil Zeman.
„Je to něco podobného, jako kdybyste prohrávali v šachu, vzali dámu a figurkou praštili protihráče po hlavě. Možná to pomůže, ale výsledek partie je i tak předvídatelný,“ podotkl exprezident.
Prohlášení premiéra o německých či rakouských mzdách, kterých by se Češi mohli dočkat – za předpokladu, že bude Spolu vládnout i v dalším volebním období – společností rezonuje již téměř dva týdny. Svým výrokem sice Fiala započal kampaň k pomalu se blížícím volbám do Sněmovny, zároveň si však vysloužil kritiku či posměch.
Také Zeman ve své reakci nevynechal nadsázku. „Existuje několik hypotéz o příčinách tohoto výroku. Uvedu ty bývalých premiérů. Hypotéza číslo jedna, autor Andrej Babiš: Petr Fiala se zbláznil. Hypotéza číslo dvě, autor Jiří Paroubek: Fiala byl pod drogami. Hypotéza číslo tři, autor Miloš Zeman: Fiala se snažil svým výrokem předpovědět kolaps německé ekonomiky,“ prohlásil.
Jediný, kdo podle exprezidenta mlčí, je Václav Klaus. „Řídí se zásadou Karla Schwarzenberga: ‚Když se kecají blbosti, tak spím‘,“ dodal s odkazem na zesnulého exministra zahraničí.
Populismus a pekelná varianta
Fialovo prohlášení hojně hodnotí zejména současní politici, opozice, odborníci na marketing či politologové, jako například Jan Kubáček. Ten pro CNN Prima NEWS uvedl, že se premiérovi podařilo rozčílit své kmenové voliče. „Velmi mu to podškrtí podporu ODS a strategicky se mu začnou podlamovat nohy. Mnozí si totiž řeknou, že se premiér v přepálených hláškách a jistém žvanění snaží přebít Andreje Babiše (ANO) a Tomia Okamuru (SPD),“ řekl.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Německu si Češi vydělají až dvakrát víc než doma. Štědré jsou i další výhody, říká Jaroslav
Fiala se podle Kubáčka dostává do pozice, kdy řekne cokoliv, aby zaujal a získal voliče. „To je pekelná varianta a je to opravdu naběhnutí na vidle,“ dodal.
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba premiér představil úspěšný tah. „Nevyděsilo mě to. S týdenním odstupem to považuji za vizionářský, ale i za správný a skvělý výrok. Celý týden probíhá diskuze jen o tomto tématu, a to je dobře. Je dobře, že se o tom bavíme,“ řekl v Partii na CNN Prima NEWS. Senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) však prohlášení Fialy označila za směšné.
„Po jeho výroku jasně vidíte, že se ozvali občané, ale ozvali se i akademici, ekonomové, kteří se tomu jasně smáli a říkali, že je to nereálné, aby se to za čtyři roky realizovalo,“ podotkla politička.
Za čistý populismus výrok o německých platech označil politolog Lukáš Valeš. „Je smutné, že duo Babiš a Okamura, kteří byli považováni za standard populismu, se klidně mohou jít vycpat. Fiala totiž zvedl laťku proklatě vysoko,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS expert.
Debatu, kterou Fialovy ambice rozpoutaly, okomentovali také čeští europoslanci ve speciálu pro CNN Prima NEWS. Podle europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) se „fotbalovou hantýrkou jednalo o vlastňák“. S tím však nesouhlasil europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který se spolustraníka zastal. „Klademe si nízké ambice. A když si někdo položí vysoké ambice, tak mu všichni řeknou, že se to nemůže povést. Klaďme si vysoké ambice, já chci pro Česko platy jako v Německu,“ prohlásil, ačkoliv přiznal, že sám je realistou.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: ANO se těžko dívá, že se nám daří, prohlásil Fiala. Můžeme patřit k nejúspěšnějším zemím, není to utopie, vzkázal občanům