Fiala podepsal dohodu s Ukrajinou
Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dohodu obou zemí o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře. Fiala ve čtvrtek ráno novinářům řekl, že dohoda není právně závaznou mezinárodní smlouvou, je ale důležitým symbolem. Rámuje podle něj dosavadní spolupráci a vytváří prostor pro budoucí kooperaci.
Zelenskyj po podpisu českému premiérovi poděkoval, dohoda je podle něj dalším krokem pro rozšíření spolupráce obou zemí v oblasti bezpečnosti.
Dokument má několik kapitol, například v části věnované bezpečnosti a obraně je podle Fialy specifikováno, jak ČR Ukrajině pomáhá, tedy nejen dodávkami vojenského materiálu, ale i výcvikem vojáků. Text se zabývá také hospodářskou spoluprací, české firmy mají podle premiéra na Ukrajině velký prostor pro zapojení při poválečné obnově země.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda odložila „český Green Deal“. Slova o souvisejícím zdražování Síkela označil za lži
Dohoda, která by měla platit deset let, není právně závaznou mezinárodní smlouvou a nenahrazuje plnohodnotné členství Ukrajiny v NATO. Podle diplomatického zdroje ČTK by ji jakožto právně nezávaznou politickou deklaraci mohla nová vláda zrušit, dokument ale kopíruje celkové české závazky na mezinárodní scéně a takový krok by tak podle něj znamenal jejich zpochybnění.
Kubáček: Atentát v USA změní české politické beránky ve vlky. Valeš zmínil „fascinaci Trumpem“
Atentát na Donalda Trumpa prezidentskému kandidátovi vyhraje volby – a čeští politici již řeší, co to bude znamenat pro další fungování NATO. Shodli se na tom politologové Jan Kubáček a Lukáš Valeš. Podle Kubáčka incident v USA ovlivní i tuzemské představitele a některým „skončí beránčí období a začne vlčí“. Valeš popsal, jaký signál dal Trump Evropě svým výběrem senátora J. D. Vanceho pro post viceprezidenta, a zmínil, že hrozí obchodní válka mezi USA a EU.
V dokumentu jsou podle zdroje ČTK zahrnuty závazky ČR vůči Ukrajině, ale také ukrajinské závazky vůči Česku. Vyplývá z něj, že by se mezi oběma zeměmi měly každý rok uskutečnit bezpečnostně-obranné konzultace. Jeden u odstavců dokumentu obsahuje formulaci, že Ukrajina poskytne pomoc v případě vojenského napadení ČR.
Text obsahuje také výši české podpory Ukrajině. Ministerstvo obrany na začátku července odtajnilo, že Česko od předloňského začátku ruské invaze do konce letošního května poslalo napadené zemi vojenský materiál z armádních skladů ve výši 6,75 miliardy korun. V částce zmíněné v dohodě jsou podle diplomatického zdroje započítány také příspěvky do Evropského mírového nástroje, v celku je tak částka o méně než polovinu vyšší než hodnota zveřejněná ministerstvem.
O bezpečnostní dohodě mezi oběma zeměmi hovořil už prezident Petr Pavel v dubnu po summitu iniciativy Trojmoří ve Vilniusu. Řekl tehdy, že by mohla být uzavřena v květnu nebo červnu. Text dohody se finalizoval začátkem července, česká vláda ho schválila minulý týden.
Kyjev dosud uzavřel přes dvě desítky takových bilaterálních dohod a několik dalších plánuje podepsat v následujících měsících. Učinil tak například se Spojenými státy, s Británií, Německem, Francií, Itálií nebo Polskem. Na konci minulého měsíce Ukrajina smlouvu podepsala i s celou EU.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaderné bloky v Dukovanech postaví Korejci. Nejdražší zakázka v historii Česka, řekl Fiala