Česko a Slovensko jsou zajedno v názoru na podporu Ukrajiny, která se brání ruské agresi. Zároveň je potřeba uvažovat nad budoucí obnovou napadené země. Český premiér Petr Fiala to řekl po středeční schůzce s novým předsedou slovenské vlády Ľudovítem Ódorem.
Šlo o první schůzku obou politiků od doby, kdy se Ódor v polovině května postavil do čela úřednické vlády. Vztahy mezi oběma zeměmi Fiala označil za výborné a uvedl, že je potřeba udělat vše pro to, aby takové zůstaly.
ČTĚTE TAKÉ: Vybuchující bomba, říká k obezitě Prymula. Trpí jí 16 procent dětí, na vině jsou i uzeniny
„Jsme jednoznačně přesvědčeni, že je potřeba podporovat Ukrajinu všemi prostředky, které jsou k dispozici,“ řekl Fiala. „Také bychom měli přemýšlet nad tím, jak se budeme podílet, třeba v něčem i společně, na poválečné obnově Ukrajiny a na rekonstrukce této země,“ dodal.
Slovensko má nového premiéra, Čaputová jmenovala Ódora. Jde o viceguvernéra centrální banky
Necelých pět měsíců před předčasnými parlamentními volbami má Slovensko novou vládu, zemi bude poprvé v její novodobé historii řídit úřednický kabinet. Prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí jmenovala dosavadního viceguvernéra centrální banky (NBS) Ľudovíta Ódora premiérem a následně členy jeho vlády. Ta má dovést zemi k předčasným parlamentním volbám, které budou na konci září.
Další oblast, v níž by měly obě země spolupracovat, je podle Fialy například snaha o zajištění energetické bezpečnosti. „Společným zájmem Slovenska i Česka je rozvíjení jaderné energetiky, protože to zajišťuje naši energetickou soběstačnost a posiluje naši energetickou bezpečnost,“ řekl. „Máme velmi dobrou spolupráci v oblasti bezpečnosti, obrany, i tady se otevírá prostor pro další projekty,“ doplnil.
Ódor, který před jmenováním premiérem zastával funkci viceguvernéra slovenské centrální banky (NBS), pak na společné tiskové konferenci s Fialou řekl, že jeho kabinet se při přípravě návrhů na ozdravení státních financí možná bude inspirovat Českem.
„V České republice probíhá snaha o konsolidaci veřejných financí, a to ne populistickým, ale racionálním způsobem. Něco podobného čeká i nás, úřednickou vládu. V něčem možná najdeme inspiraci z České republiky, jak to dělat,“ řekl.
Schůzka s Macronem
Fiala před schůzkou s Ódorem jednal také s francouzským prezidentem Macronem. Český premiér řekl, že i s ním hovořil o podpoře Ukrajiny nebo o vztazích evropských států k Číně. Dalším tématem rozhovoru byla podle Fialy jaderná energetika.
„Patříme k podobně smýšlejícím státům, které věří v rozvoj jaderné energetiky a nedovedou si svůj energetický mix představit bez rozvíjení jádra. Pro nás je Francie v této věci silným a důležitým spojencem,“ uvedl český premiér.
Podle Fialy Francii a Česko kromě toho spojuje společný postoj v názoru na zavedení emisní normy pro motorová vozidla Euro 7. „Jsme přesvědčeni, že je potřeba upravit výrazným způsobem ten návrh,“ řekl Fiala. Podle něj má i v této věci Česko ve francouzském prezidentovi silného spojence.
Mohlo by vás zajímat: Fiala popsal, jak se bude škrtat v Zemědělství