Dohodu o Turówu jsme mohli vyjednat podstatně lépe. Premiér Petr Fiala (ODS) podlehl tlaku polské strany, zlobil se v úterý na tiskové konferenci ve Sněmovně bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). ANO na úterý svolalo mimořádnou schůzi ve Sněmovně, kde chce dohodu o dolu Turów řešit.
„Dohoda o Turówu není výhodná pro Českou republiku, měli jsme možnost ji vyjednat podstatně lépe. Chtěli po nás, abychom vyměnili českou vodu za polské uhlí,“ uvedl na tiskové konferenci Brabec.
Podle šéfky klubu hnutí ANO Aleny Schillerové „tak špatnou dohodu“ česká strana moha mít dávno za vlády ANO a ČSSD. „Ale nechtěli jsme takovou dohodu. Když jsem slyšela Fialu mluvit o úspěchu – ano je to úspěch, ale polské strany. Nechápeme, co vedlo českou stranu k tomu, že ustoupila z celé řady našich klíčových podmínek. Prohráli jsme, a to i přesto, že jsme drželi v rukou všechny trumfy,“ kritizovala vládu.
Smlouvu mezi Českem a Polskem o řešení dopadů těžby v hnědouhelném dole Turów nedávno podepsali premiéři obou zemí Petr Fiala (ODS) a Mateusz Morawiecki (Právo a spravedlnost). Česká opozice je k dohodě velmi kritická. Mimořádná schůze, kterou svolalo hnutí ANO, má na programu bod „selhání české vlády a fatální důsledky dohody“.
„Je to výborná dohoda, chrání naše životní prostředí a je řešením situace. Konečně se začínáme věnovat ochraně životního prostředí a ne, že o tom jen mluvíme,“ prohlásila na úterní tiskové konferenci Hubáčková.
Lidé v Libereckém kraji si kvůli dolu Turów stěžují na úbytek spodní vody, na hluk a znečištění prachem. Polsko však tvrdí, že provoz elektrárny je nezbytný kvůli energetické bezpečnosti země.
Polsko se zavázalo, že Česku pošle 45 milionů eur (zhruba 1,094 miliardy korun). Polsko také nesmí rozšířit těžbu v Turówě k českým hranicím, těžební jáma nesmí být prohloubena více než 30 metrů pod úroveň moře. Může být prohloubena jen v případě, že se dokončí podzemní bariéra, která má bránit odtoku podzemních vod z českého pohraničí.
Stejně tak má být postaven zemní val, Polsko bude monitorovat znečištění vzduchu a míru hluku. Od dohody lze odstoupit po pěti letech. Právě tuto lhůtu opozice kritizuje.