Buďme hrdí, žijeme lépe než většina lidí na planetě, řekl Fiala a ocenil Čechy i Slováky

Česká republika 1. ledna 2023 slaví své 30. narozeniny. Stejně tak i Slovensko, se kterým dlouhá léta tvořila společný stát. I přes rozdělení však Češi a Slováci zůstali blízkými přáteli, řekl ve svém novoročním projevu premiér Petr Fiala (ODS).

Fiala se na úvod svého novoročního projevu zamyslel nad tím, že oba státy vznikly v obtížných podmínkách. „Pro českou společnost to nebyla zcela samozřejmá volba, část občanů neviděla důvod, proč musí zaniknout společný stát Čechů a Slováků, v němž se většina z nich narodila, a který přetrval bezmála tři čtvrtě století těžkých zkoušek a výzev,“ hodnotil Fiala.

V projevu Fiala připomněl, že Česko a Slovensko se na rozchodu dohodly u jednacího stolu. „Zvládly to se vzájemným respektem, rychle a především pokojně, tedy mírovou cestou,“ komentoval nynější premiér.

„Obě země úzce spolupracují prakticky ve všech oblastech. Ale hlavně: Slováci jsou naši blízcí přátelé, takže když náhodou na mistrovství světa v hokeji postoupí ten druhý tým, zcela spontánně mu fandí fanoušci obou států,“ glosoval Fiala.

Vztah mezi Čechy a Slováky tak hodnotí jako výjimečný. „A je dobré si to připomenout právě teď, když blízko za slovenskými hranicemi probíhá brutální válečný konflikt proto, že se jedna východní velmoc nesmířila s tím, že jiný národ s ní nechce být v jednom státě, nechce být pod jejím vlivem, ale chce o své cestě a svém osudu rozhodovat sám,“ připomněl předseda vlády ruskou invazi na Ukrajinu.

Začínali jsme jako chudá země, připomněl Fiala

Celkově pak Fiala hodnotí uplynulých 30 let samostatnosti Česka velmi kladně. „Když se ohlédneme, co jsme jako národ za tu dobu dokázali, jsem přesvědčen, že na sebe můžeme být právem hrdí. Začínali jsme jako chudá země, která se teprve nedávno vymanila z komunistického bloku. Našim hlavním cílem bylo zvládnout přechod mezi demokraticky a ekonomicky vyspělé země. Naší touhou bylo stát se součástí Severoatlantické aliance a Evropské unie. Tehdy to byl mimořádně lákavý cíl, ale zdál se být také neskutečně daleko,“ pronesl v novoročním projevu Fiala.

Toto úsilí se však vyplatilo. „Dnes, na počátku roku 2023, to bereme jako samozřejmost. Jsme součástí demokratické Evropy a naši bezpečnost chrání naše členství v NATO. Díky tomu máme my i naše děti možnost, šanci žít daleko lepší život, než má většina lidí na této planetě,“ míní premiér.

Na rozdělení Československa se v průběhu roku 1992 dohodli primárně český předseda vlády Václav Klaus a jeho slovenský protějšek v rámci federace Vladimír Mečiar, respektive jejich týmy. Rozdělení má však dodnes jistou pachuť v tom ohledu, že k němu došlo na základě dohody politických špiček. Někteří kritici mají za to, že se mělo konat lidové referendum, které by o případném rozdělení rozhodlo.

Tagy: