Fiala ve Sněmovně: Vyškrtnutí Babiše z evidence StB mohlo být protislužbou za podporu Fica

Premiér Petr Fiala ve Sněmovně

Babiš nebyl agent, tvrdí slovenské ministerstvo

Smírné řešení sporu o evidenci předsedy ANO Andreje Babiše jako agenta komunistické tajné policie mohlo být podle premiéra Petra Fialy (ODS) slovenskou protislužbou za to, že šéf ANO otevřeně podporoval nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. Fiala to ve čtvrtek řekl ve Sněmovně s tím, že o tom kolovaly spekulace už před rokem s odvoláním na Babišovy spolupracovníky.

Fiala tak hájil svůj pondělní výrok na síti X, podle něhož je smír „naprosto neuvěřitelná politická dohoda“ o Babišově spolupráci s StB, kterou uzavřel se spřátelenými politiky na Slovensku. „Rozsudek nezávislého soudu nahradil obyčejný handl,“ uvedl premiér. Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) poté obvinil Fialu ze zhoršování vztahů se Slovenskem a vyzval ho k omluvě, nebo k předložení důkazů.

DÁLE ČTĚTE: Zdechovský o Babišovi a StB: Co slíbil slovenské vládě? Obyčejný handl, reagoval Fiala

Fiala upozornil na analýzu serveru Hlídací pes, že loňská předvolební podpora Fica ze strany Babiše „může mít nějakou konkrétní protislužbu“, třeba vyřešení problému se zápisem Babiše v seznamu agentů komunistické Státní bezpečnosti. Server to uvedl s odvoláním na někdejšího Babišova marketéra Marka Hanče, podle něhož by Babiš podporu Ficovi zobchodoval za to, že mu slovenské ministerstvo vnitra ve sporu půjde na ruku. „Mně to připadá zvláštní, tak jsem to nějakým způsobem pojmenoval,“ uvedl Fiala.

Český premiér odmítl jako směšné a absurdní, že by jeho výrok ohrozil česko-slovenské vztahy, které považuje za výborné. Řekl, že s Ficem má korektní vztahy, i když se názorově rozcházejí. Uvedl, že přechází výpady slovenských politiků vůči českému prezidentovi nebo zástupcům vládní koalice či naopak podporu opozici. Pozastavil se naopak nad tím, že Babiš na rozdíl od něj zasahoval do volební kampaně na Slovensku. „Nejprve bych doporučoval, abyste si zametli před vlastním prahem,“ dodal směrem k ANO.

Podle Babiše situace vyeskalovala kvůli médiím. „Náš největší soupeř jsou média a jejich titulky. Měli jsme možnost sledovat různé lži o rozhodnutí na Slovensku, kde to jednoznačně řekl soud,“ prohlásil Babiš ve čtvrtek na mimořádné schůzi poslanců o platech politiků. „Těším se, až bude výročí revoluce a my se dozvíme, jak to bylo a nebylo,“ rýpnul si předseda hnutí ANO.

Babiš na jaře opakovaně veřejně podpořil zakladatele vládního uskupení HLAS-SD Petera Pellegriniho ve slovenských prezidentských volbách. Předseda této strany a slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ve čtvrtek označil Fialova slova o handlu nikoli za vyjádření premiéra, ale předsedy ODS.

Babiš opakovaně popřel, že by byl agentem StB. Podle slovenského Ústavu paměti národa ale pro opak existují důkazy. Soudy se zabývaly sporem, zda je Babiš v evidenci StB jako agent oprávněně, celkem 12 let. Původní verdikt ve prospěch Babiše zrušil v roce 2017 slovenský Ústavní soud. Bratislavský krajský soud pak v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent. Babiš poté neuspěl u slovenského Nejvyššího soudu ani u Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2023 Babiš podal kvůli evidenci u StB novou žalobu namířenou tentokrát na slovenské ministerstvo vnitra. Slovenské ministerstvo vnitra se rozhodlo pro smír na návrh Babišových právníků.

Slovenská opozice chce prosadit lex Babiš

Smír rozbouřil také slovenskou politickou scénu. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) chce prosadit zákon zvaný lex Babiš, který by do budoucna podobné dohody zakázal uzavírat. „Nelze uzavírat soudní smíry o tom, co je pravda a co jsou fakta. Chceme dát prostor, abychom takovýto soudní smír mohli napadnout. Dochází k tomu, že vláda zpochybňuje instituce. Tam, kde mají rozhodovat nezávislé a nestranné soudy, tak do toho vstupuje politika a zjevně politické zobchodování pravdy,“ řekla ve čtvrtek exministryně spravedlnosti a poslankyně SaS Mária Kolíková.

Slovenský ústav paměti národa (ÚPN) po oznámení smíru mezi Babišem a resortem vnitra uvedl, že oprávněnost evidence politika jako tajného spolupracovníka dokazuje více spisů. Později ústav doplnil, že ministerstvu poskytl i příslušné dokumenty a že jeho další nabídku na konzultace úřad nevyužil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda zradila voliče, hřímal Babiš ve Sněmovně kvůli rozpočtu. Je realistický, namítl Stanjura

Tagy:
Slovensko vztah politika Andrej Babiš Petr Fiala ANO 2011 Robert Fico vláda Poslanecká sněmovna ČR Ministerstvo vnitra České republiky Státní bezpečnost Sloboda a Solidarita